ZADZWOŃ DO NAS: 516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA: 602 662 992
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
ZADZWOŃ DO NAS

Leczenie stawu biodrowego osoczem i komórkami macierzystymi

Przy pomocy osocza bogatopłytkowego

Leczenie stawu biodrowego osoczem i komórkami macierzystymi

Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych są obecnie jednymi z najczęstszych problemów związanymi z układem ruchu. Są to przewlekłe schorzenia stawów maziowych, które charakteryzują się patologicznymi zmianami w chrząstce stawowej. Te dolegliwości występują najczęściej u osób starszych i w wieku średnim, a w krajach rozwiniętych związane są z obniżeniem naturalnej aktywności fizycznej. W rezultacie liczba pacjentów borykających się z tymi problemami stale rośnie. Zwyrodnienia stawów, znane również jako koksartrozy, powodują znaczne bóle, co zmusza pacjentów do częstego sięgania po środki przeciwbólowe.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

Jedną z najczęstszych przewlekłych chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego jest chondropatia, niszcząca chrząstkę otaczającą kości stawów. Brak poślizgu pomiędzy kośćmi doprowadza do zatarcia i zapalenia stawu. Progresja schorzenia powoduje utrzymujące się lub nawracające bóle stawowe, niekiedy obrzęki.

Leczenie zwyrodnień stawu biodrowego

Jednym z częstych przewlekłych schorzeń stawu biodrowego jest chondropatia, która prowadzi do degradacji chrząstki otaczającej kości stawowe. Brak odpowiedniego poślizgu między kośćmi może prowadzić do tarcia i stanów zapalnych stawu. Postęp choroby prowadzi do utrzymujących się lub nawracających bólów stawowych, a czasami także obrzęków.

Medycyna oferuje różne metody terapii dla osób cierpiących na zwyrodnienia stawu biodrowego. Są to między innymi diety mające na celu zmniejszenie masy ciała pacjenta, rehabilitacja (szczególnie nowoczesna rehabilitacja), stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, infiltracje kortykosteroidów (leków zawierających kortyzon) oraz wiskosuplementacja, która polega na leczeniu kwasem hialuronowym.

Leczenie zwyrodnień stawu biodrowego

Jednym z najnowocześniejszych podejść do terapii jest stosowanie komórek macierzystych. Komórki macierzyste mezenchymalne (MSC) to wszechstronne komórki, które mogą przekształcać się w różne rodzaje dojrzałych komórek, w tym chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej). Badania kliniczne wykazały, że tkanka tłuszczowa stanowi najłatwiejsze i najbogatsze źródło tych komórek. Większość mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzi z tkanki tłuszczowej (ADSC/ASCs). Kiedy te komórki są podawane w odpowiedni sposób do chorego stawu biodrowego i wspierane stymulacją czynników wzrostu obecnych w osoczu bogatopłytkowym, stają się skuteczną metodą leczenia zwyrodnienia stawów biodrowych.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) to koncentrat płytek krwi zawarty w niewielkiej ilości osocza, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta. To nieoceniony preparat, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, od stomatologii, przez dermatologię estetyczną, aż po ortopedię. Należy podkreślić, że nadal prowadzone są badania nad jego potencjałem. Osocze jest bogatym źródłem czynników wzrostu, które stymulują komórki w miejscu podania do procesów naprawczych. Ma również działanie przeciwzapalne, co może znacznie złagodzić dolegliwości bólowe. W przypadku iniekcji osocza do stawów, osocze to musi być podawane na odpowiednim nośniku, którym może być kwas hialuronowy lub tłuszcz bogaty w komórki macierzyste.

W wielu placówkach medycznych osocze bogatopłytkowe jest podawane pacjentom w okolice stawu biodrowego podczas zabiegów trwających około 30 minut. W takim przypadku specjaliści zazwyczaj zalecają pacjentom kilka wizyt w gabinecie, podczas których poddają się serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki zagęszczonemu osoczu bogatopłytkowemu dolegliwości bólowe w okolicy stawu biodrowego są znacznie zmniejszane. Pacjenci często odczuwają chwilową poprawę, zwłaszcza że między kolejnymi podaniami osocza zaleca się odpoczynek, co korzystnie wpływa na tkanki miękkie. Jednak po powrocie do normalnej aktywności, staw może ponownie dać o sobie znać, występując nawrót bólu spowodowanego stanem zapalnym.

Ostrzykiwanie stawu biodrowego to bardziej złożony zabieg niż ten przeprowadzany na stawie kolanowym, ze względu na różnice anatomiczne i wagę pacjenta. U osób z nadwagą, zabieg ten wymaga odpowiedniego dostosowania pozycji pacjenta, aby osocze z komórkami macierzystymi mogło dotrzeć do uszkodzonej tkanki. Bez wsparcia technologii obrazowania medycznego, takiej jak zdjęcia RTG wykonywane w trakcie zabiegu, niemożliwe jest precyzyjne podanie osocza bezpośrednio do zwyrodniałego stawu. W takich przypadkach lekarz przeprowadza zabieg na płytką głębokość, zazwyczaj podając osocze z komórkami macierzystymi do błony maziowej stawu.

Nowatorska metoda leczenia stawu biodrowego

Podobnie jak wiele innych placówek medycznych, Klinika MedicaLaser oferuje leczenie zwyrodnień stawu biodrowego osoczem bogatopłytkowym. Jednak podejście do tej terapii jest różne w porównaniu do innych ośrodków. W Klinice MedicaLaser stosuje się bezpośrednie podawanie osocza bogatopłytkowego z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste bezpośrednio do chorego stawu, a nie do błony maziowej. Ten sposób leczenia jest bardziej czasochłonny i wymaga zaangażowania licznych specjalistów pracujących wspólnie w sali operacyjnej. To złożona, wielogodzinna procedura, która wiąże się z koniecznością hospitalizacji pacjenta.

W trakcie tego zabiegu pacjentowi podaje się osocze o maksymalnym zagęszczeniu do 3 milionów płytek krwi na 1 mikrolitr (13-krotne zagęszczenie), tłuszcz bogaty w komórki macierzyste oraz żywe komórki tłuszczowe. Dzięki obecności komórek macierzystych, tłuszcz ma doskonałe warunki do przetrwania w stawie, co znacząco wpływa na sukces terapii. Zaawansowana obróbka mechaniczna oraz eliminacja słabych lub martwych komórek macierzystych przyczyniają się do wydłużenia okresu ich przeżycia w miejscu przeszczepu.

Nowatorska metoda leczenia stawu biodrowego

Od lewej: koncentrat osocza o zagęszczeniu powyżej 3 000 000, w środku koncentrat komórek macierzystych enzymatycznie przetworzony kolagenezą, a na końcu tłuszcz bogaty w komórki macierzyste. Klinika MedicaLaser proponuje leczenie stawów, zwyrodnień Osoczem Bogatopłytkowym i Komórkami Macierzystymi.

W trakcie zabiegu uczestniczy zespół składający się z siedmiu lub nawet ośmiu osób, w tym anestezjologa, radiologa, lekarza oraz pielęgniarek. Podczas zabiegu pacjenta odpowiednio przygotowuje się do liposukcji, która jest wykonywana w celu pobrania tłuszczu. Tkanka tłuszczowa jest łatwo dostępnym źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych. Tłuszcz jest pobierany z okolic brzucha, co jest najbezpieczniejszą opcją. Następnie uzyskana tkanka poddawana jest starannej selekcji komórek macierzystych. W wyniku tego procesu eliminuje się komórki słabe, stare i martwe, aby ostatecznie uzyskać materiał o wysokim stężeniu, zawierający młode komórki tłuszczowe i komórki macierzyste, które mają duże szanse na przyjęcie się po przeszczepie (wysoka przeżywalność).

Procedura obejmuje serię iniekcji osocza z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. Podczas jednego podania osocza wykonywane jest kilkanaście zdjęć RTG, co pozwala na precyzyjne monitorowanie pozycji kaniuli i sprawdzanie, czy dociera ona do szczeliny stawowej, umożliwiając głębokie iniekcje. Obecność technologii obrazowania medycznego zapewnia precyzję zabiegu, co przekłada się na jego skuteczność.

Po zakończeniu zabiegów, pacjent powinien rozpocząć rehabilitację. Choć nie jest to obowiązkowe, ma ona istotny wpływ na sukces terapii. Na początek powinno się wykonywać ćwiczenia bez obciążenia, proste i łagodne, które pomagają rozprowadzić mazi (smarowidło) po stawie i zbudować strukturę mięśniową, stanowiącą zamiennik uszkodzonych tkanek. Basen, jazda na rowerze oraz rozciąganie mięśni są odpowiednimi ćwiczeniami, szczególnie dla osób starszych, które wymagają delikatnego podejścia.

Należy podkreślić, że pacjenci czasem niechętnie przystępują do takich ćwiczeń, zwłaszcza ci, którzy są bardzo aktywni fizycznie, na przykład sportowcy, i chcieliby szybko wrócić do pełnej sprawności. Jednak cierpliwość jest kluczowa w procesie terapii. Początkowe łagodne ćwiczenia prowadzą do bardziej zaawansowanych, stopniowo zwiększając zakres ruchu stawu. Po około dwóch miesiącach można wprowadzać ćwiczenia siłowe.

Pacjenci, którzy systematycznie ćwiczą, z czasem przestają odczuwać ból i często unikają konieczności przeszczepu stawu. Dlatego tak ważne jest, aby być zdeterminowanym i pracować samodzielnie nad powrotem do pełnej sprawności.

Leczenie chondropatii stawu biodrowego w Klinice MedicaLaser to nowatorska metoda, która pod względem kompleksowości i efektywności nie ma sobie równych zarówno w Polsce, jak i w Europie. To kompleksowa terapia, która wyróżnia się od innych metod zarówno pod względem procedury (sala operacyjna, liczny zespół specjalistów, zaawansowane technologie przetwarzania i zagęszczania osocza, precyzja iniekcji przy pomocy kontroli RTG), jak i czasu trwania (wielogodzinny proces). 

Klinika MedicaLaser jest jednym z liderów europejskich ośrodków medycznych oferujących tę zaawansowaną terapię, która jest uważana za jedną z najskuteczniejszych na świecie.

Zapraszamy do polubienia strony MedicaLaser.pl na Facebook.com/Fotona4D

Leczenie stawu biodrowego osoczem i komórkami macierzystymi

Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych są obecnie jednymi z najczęstszych problemów związanymi z układem ruchu. Są to przewlekłe schorzenia stawów maziowych, charakteryzujące się zmianami patologicznymi w chrząstce stawowej. Następują głównie u osób starszych i w wieku średnim. Wysoki poziom tego typu przypadków jest związany z obniżeniem aktywności fizycznej w krajach rozwiniętych, co oznacza, że liczba pacjentów z tą dolegliwością stale rośnie. Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych, takie jak koksartroza, często powodują znaczny ból i zmuszają pacjentów do stosowania leków przeciwbólowych.

Jednym z powszechnych schorzeń związanych z chorobami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego jest chondropatia, która prowadzi do degradacji chrząstki otaczającej kości stawowe. To zjawisko powoduje tarcie i zapalenie stawu, co prowadzi do utrzymujących się bólów stawowych i ewentualnych obrzęków.

Leczenie zwyrodnień stawu biodrowego

Obecnie medycyna oferuje różne metody terapii dla osób cierpiących na zwyrodnienia stawu biodrowego. Wśród tych metod znajdują się diety zmierzające do redukcji masy ciała pacjenta, rehabilitacja oparta na nowoczesnych technikach, stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, infiltracje kortykosteroidów oraz wiskosuplementacja za pomocą kwasu hialuronowego.

Jednak jednym z najnowszych podejść do leczenia jest terapia komórkami macierzystymi. Mezenchymalne komórki macierzyste (MSC) są to komórki o zdolności wielokierunkowego rozwoju, które mogą przekształcać się w różne rodzaje dojrzałych komórek, w tym w kierunku chondrocytów, czyli komórek tkanki chrzęstnej. Badania kliniczne wykazały, że jednym z najlepszych źródeł tych komórek są tkanki tłuszczowe. W tkance tłuszczowej znajduje się frakcja podporowo-naczyniowa (SVF), która zawiera mezenchymalne komórki macierzyste (ADSC/ASCs). Po odpowiednim przygotowaniu i podaniu do stawu biodrowego oraz stymulacji czynnikami wzrostu obecnymi w osoczu bogatopłytkowym, komórki macierzyste stanowią skuteczną metodę leczenia chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) to koncentrat płytek krwi zawarty w niewielkiej ilości osocza, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w stomatologii, dermatologii estetycznej i ortopedii. Osocze jest bogatym źródłem wielu czynników wzrostu, które stymulują procesy naprawcze w tkankach i zmniejszają dolegliwości bólowe. Osocze bogatopłytkowe może być stosowane w połączeniu z kwasem hialuronowym lub tłuszczem bogatym w komórki macierzyste i podawane bezpośrednio do stawu biodrowego. Działa przeciwzapalnie i pomaga w zmniejszeniu bólu. Jest to szczególnie istotne w leczeniu zwyrodnień stawów biodrowych. Po iniekcjach osocza specjaliści zalecają pacjentom kilka wizyt w gabinecie w odstępach czasu, aby osiągnąć najlepsze efekty. Dzięki temu pacjenci mogą odczuć poprawę i lepiej funkcjonować. Jednak po powrocie do normalnej aktywności, staw może ponownie odczuwać ból związany ze stanem zapalnym.

Iniekcje do stawu biodrowego są bardziej złożone niż te podawane do stawu kolanowego, ponieważ trzeba uwzględnić wagę pacjenta. W przypadku pacjentów otyłych, zabieg ten wymaga specjalnego przygotowania, tak aby osocze z komórkami macierzystymi dotarło do uszkodzonej tkanki. Bezwzględnie potrzebna jest skopia (RTG), która umożliwia precyzyjne podanie osocza do stawu biodrowego. To skomplikowane zabiegi, które wymagają specjalistycznych umiejętności i dokładności.

Nowoczesne metody leczenia stawu biodrowego

Klinika MedicaLaser oferuje nowoczesną terapię zwyrodnień stawu biodrowego przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego i tłuszczu bogatego w komórki macierzyste. Ta innowacyjna metoda jest kompleksowa i skuteczna. Procedura jest długotrwała i obejmuje pobranie krwi pacjenta, pobranie tłuszczu, a następnie przygotowanie osocza i tłuszczu w celu podania ich bezpośrednio do stawu biodrowego.

W tej procedurze udział bierze zespół specjalistów, w tym anestezjolog, radiolog, lekarz i pielęgniarki. Niektóre przypadki wymagają obecności nawet ośmiu osób na stole operacyjnym. Podczas zabiegu lekarz precyzyjnie wprowadza osocze z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste do stawu biodrowego, kontrolując cały proces za pomocą obrazów RTG. To gwarantuje precyzyjne podanie komórek macierzystych bezpośrednio do chorego stawu, co zwiększa skuteczność zabiegu.

Fizjoterapia odgrywa również istotną rolę w procesie leczenia. Pacjenci powinni rozpocząć rehabilitację po zakończeniu procedury. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu poprawę ruchomości stawu, rozprowadzenie smarowidła w stawie i zbudowanie struktury mięśniowej. Stopniowo pacjenci mogą przechodzić od prostych ćwiczeń do bardziej zaawansowanych, co pomaga zwiększyć zakres ruchu stawu. Regularna aktywność fizyczna i cierpliwość są kluczowe dla powrotu do sprawności.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego w Klinice MedicaLaser to kompleksowa i skuteczna metoda, która jest jednym z najnowocześniejszych podejść do tego schorzenia dostępnych na rynku. Oferuje pacjentom wysoką jakość opieki i doskonałe wyniki terapeutyczne. Klinika MedicaLaser jest jednym z czołowych ośrodków medycznych w Europie, oferującym tę zaawansowaną terapię.

Zapraszamy do polubienia strony MedicaLaser.pl na Facebook.com/Fotona4D

Uraz
Osocze bogatopłytkowe
zwyrodnienie stawu kolanowego (1 kolano)
1,950zł
zwyrodnienie stawu biodrowego (1 biodro)
1,950zł
Dwa biodra
15,900zł
Dwa biodra, dwa kolana
15,900zł
łokieć golfisty

1,950zł

łokieć tenisisty
1,950zł
kolano skoczka
1,950zł
kolano biegacza
1,950zł
ostrogi piętowe
1,950zł
kontuzje ścięgna
1,950zł
kontuzje mięśnia
1,950zł
kontuzja więzadła
1,950zł
wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego (1 kolano)
1,950zł
uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego (1 kolano)
1,950zł
zwyrodnienie, stan zapalny stawu biodrowego (1 biodro)
1,950zł
zwyrodnienie stawu barkowego
1,950zł

zwyrodnienia mikrostawów, stany zapalne tkanek miękkich

1,950zł
zapalenie ścięgien gęsiej stopki
1,950zł
zapalenie powięzi podeszwowej
1,950zł
zapalenia ścięgna Achillesa
1,950zł
po zabiegach naprawczych ścięgien, np Achillesa
1,950zł
urazy i zmiany przeciążeniowe w tkankach miękkich
1,950zł
urazy i zmiany przeciążeniowe w stawach
1,950zł

PAKIETY
zabieg jednorazowy, nie wymaga powtarzania

tłuszcz bogaty w komórki macierzyste + osocze
Dwa kolana – jednorazowy zabieg
7,900zł
    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zadzwoń lub napisz i dopytaj nas o szczegóły.

ZADZWOŃ DO NAS
516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA
602 662 992
    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł

BOLI CIĘ?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ