MedicaLaser » Osocze PRP i Komórki Macierzyste » Leczenie schorzeń ortopedycznych Osoczem PRP
Leczenie schorzeń ortopedycznych Osoczem PRP
w MedicaLaser
Z dumą informujemy, że w naszej placówce mają Państwo możliwość skorzystania z najnowocześniejszej metody leczenia schorzeń ortopedycznych – terapii osoczem bogatopłytkowym. W chwili obecnej jest to najskuteczniejsza metoda regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich – dzięki zawartym w osoczu czynnikom wzrostu intensywnie przyspiesza ona gojenie się ran, stymuluje odbudowę mięśni, ścięgien oraz stawów.
Najlepszym dowodem na skuteczność terapii osoczem jest fakt, że tą metodą leczone są największe gwiazdy sportu, m.in. piłkarze klubu FC Barcelona.
CZYM JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?
- krótki czas trwania – podanie preparatu za pomocą zastrzyku, w zależności od stanu pacjenta zaleca się zwykle 1-3 zabiegów
- dzięki aplikacji metodą iniekcji terapia jest mało inwazyjna
- skuteczność nieporównywalnie wyższa w stosunku do konwencjonalnych zastrzyków – ok. 90%
- bezpieczeństwo terapii – brak reakcji alergicznych, zakażeń itp.
- mała bolesność zabiegu w porównaniu z zabiegami konwencjonalnymi
- krótki okres rekonwalescencji po zabiegu
łokieć tenisisty
łokieć golfisty
ostrogi piętowe
kolano skoczka, kolano biegacza
uszkodzenia ścięgien i mięśni,
zwyrodnienie ścięgna Achillesa
urazy i zmiany przeciążeniowe
kontuzje mięśni
kontuzje i choroby ścięgien
kontuzje i schorzenia więzadeł
liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
w stanach zapalnych kości
w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
torbiele łąkotek
zapalenie ścięgien gęsiej stópki
zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej
ORAZ JAKO TERAPIA WSPOMAGAJĄCA LECZENIE:
ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych
cyst torbieli kostnych, dysplazji włóknistej
po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, szyciu łąkotek, naprawach chrząstki stawowej
zaburzeń zrostku kostnego
trudno gojących się ran, owrzodzeń
pooperacyjnym: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa
Dzięki wykorzystaniu preparatu sporządzonego z krwi własnej pacjenta można uniknąć powikłań typowych dla terapii wykorzystujących preparaty “obce” dla organizmu – reakcji alergicznych oraz zakażeń. Zabieg ostrzykiwania jest każdorazowo wykonywany przez doświadczonego specjalistę w zakresie ortopedii z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu USG, w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności przy jednoczesnym maksimum bezpieczeństwa.
Istnieją następujące przeciwwskazania do wykonania terapii osoczem PRP:
zespół wątrobowo-nerkowy
chorzy leczeni immunosupresyjnie
terapia antykoagulantami
ostre zakażenie wirusowe (HCV, HBS, HIV)
choroby układowe: sklerodermia, immunologiczne choroby naczyń
alergie na nukleotydy
choroby krwi (np. trombocytopenia)
sepsa
przewlekłe choroby wątroby
Należy pamiętać, że o kwalifikacji do terapii osoczem bogatopłytkowym zawsze decyduje lekarz specjalista po szczegółowym badaniu lekarskim.
kwalifikacja do terapii przez lekarza specjalistę (wizyta ortopedyczna z badaniem, diagnostyką laboratoryjną i obrazową)
pobranie pełnej krwi żylnej pacjenta w celu przygotowania preparatu PRP (ilość pobranej krwi zależy od rodzaju schorzenia oraz jego zaawansowania)
przygotowanie preparatu PRP – wirowanie krwi odpowiedniej wirówce (około 15 minut), aspiracja do strzykawki frakcji osocza bogatopłytkowego zawierającego czynniki wzrostu
iniekcja koncentratu bogatopłytkowego w warunkach aseptycznych, pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym w leczoną okolicę
Kwalifikacja do zabiegu – wizyta ortopedyczna z badaniem, diagnostyką laboratoryjną i obrazową
wyrażenie zgody na przeprowadzenie zabiegu przez pacjenta.
3 dni przed zabiegiem: odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalne (NSAID) – można stosować paracetamol i tramal
przed zabiegiem pacjent nie musi być na czczo.
Zabieg podania przeparatu trwa około 30-40 minut.
Po zabiegu pacjent nie może prowadzić samochodu – o ile lekarz nie zaleci inaczej, wymagane jest unieruchomienie ostrzykniętego miejsca przez okres 7 dni za pomocą kul, ortezy, szyny gipsowej lub temblaka.
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego przez okres unieruchomienia kończyny dolnej oraz kolejnych siedem dni należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową – szczegółowych informacji udziela lekarz prowadzący terapię.
Kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe – dla złagodzenia dolegliwości można stosować paracetamol lub tramal – należy bezwzględnie unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych NSAID.
Konieczne są kontrole ortopedyczne w 7 i 21 dniu po wykonaniu zabiegu w celu oceny funkcji kończyny, natężenia dolegliwości bólowych, lub ewentualnego wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji ruchowej.
W naszej placówce dostępna jest również terapia szczególnie dedykowana pacjentom cierpiącym z powodu urazów i schorzeń stawów – terapię preparatem osocza PRP i NASHA (stabilizowany kwas hialuronowy). Preparat ten, poza właściwościami regenerującymi osocza bogatopłytkowego, cechuje się skutecznością w łagodzeniu dolegliwości bólowych powiązanych z uszkodzeniami stawów. Kwas hialuronowy jest występującą w naturze substancją smarująca i wyściełającą zdrowego stawu. W preparacie PRP + NASHA kwas hialuronowy wspomaga działanie osocza bogatopłytkowego – zwiększa czas działania płytek krwi i uwalniania czynników wzrostu do chorych tkanek, z dzięki właściowściom lepkosprężystym może wyściełać i amortyzować wnętrze stawu. Kwas hialuronowy pomaga także utrzymać normalną równowagę płynów w stawie i przywrócić jego normalne funkcjonowanie. Preparat PRP + NASHA podany dostawowo, oprócz działania leczniczego i regeneracyjnego ma działanie przeciwbólowe porównywalne do przeciwbólowej terapii lekowej lub zastrzyków kortykosteroidowych, jednak czas jego działania jest dłuższy, co pozwala pacjentom na długotrwałą ulgę i znaczną poprawę stanu zdrowia.