Zdjęcia RTG dostarczają informacji na temat stanu układu ruchu, stawów, kości oraz ich powierzchni stawowych. Za pomocą zdjęć RTG ocenia się także ustawienie kości względem siebie, ustawienia kości w stawie, dokonuje się pomiarów długości kończyn oraz kątów zawartych pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi (ryc.1).
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************
1 – kolec biodrowy przedni dolny 14 – grzebień krzyżowy
2 – otwór krzyżowy przedni 15 – staw krzyżowo-biodrowy
3 – kolec biodrowy przedni górny 16 – kość guziczna
4 – trzon kości łonowej 17 – gałąź górna kości łonowej
7 – grzebień biodrowy 18 – guzek łonowy
9 – gałąź dolna kości łonowej
10 – gałąź kości kulszowej
11 – kolec kulszowy
12 – otwór zasłoniony
13 – spojenie łonowe
Dzięki obrazowaniu rentgenowskiemu lekarz ortopeda ocenia stan strukturalny kości, na przykład stawu biodrowego czy kolanowego, rozpoznaje przeciążenia, zwyrodnienia, pęknięcia, złamania kości. Zdjęcie RTG w diagnozie pacjenta wykorzystuje także fizjoterapeuta, który ocenia je pod kątem stanu funkcjonalnego i na tej podstawie ustala program rehabilitacji.
Z punktu widzenia oceny samej miednicy uwagę zwraca się na położenie względem siebie symetrycznych jej części, jak grzebienie talerzy biodrowych (7), kolce biodrowe przednie górne (3), stawy krzyżowo biodrowe (15) i kości kulszowe z guzami kulszowymi (10). RTG miednicy dostarcza również informacji diagnostycznych dotyczących stawów biodrowych, które widoczne są jako symetryczne elementy znajdujące się u podstawy kompleksu miedniczego (ryc.2).
Ryc.2 RTG stawu biodrowego (źródło – „Atlas obrazowy anatomii człowieka” Weir J, Abraham PH)
1 – panewka 10 – kolec kulszowy
4 – dołek głowy kości udowej 11 – guz kulszowy
5 – krętarz większy 12 – krętarz mniejszy
6 – głowa kości udowej 13 – szyjka kości udowej
7 – gałąź dolna kości łonowej 14 – otwór zasłoniony
9 – kresa międzykrętarzowa 16 – gałąź górna kości łonowej
Zdjęcie RTG stawu biodrowego pozwala ocenić struktury kostne pod kątem ich niszczenia przez procesy zwyrodnieniowe. W prawidłowym obrazie rentgenowskim biodra uwagę zwraca się na widoczną, o odpowiedniej szerokości szparę stawową (1), gładki zarys powierzchni i równy kształt głowy kości udowej (4,6), kąt nachylenia szyjki kości udowej (13) oraz potencjalne zmiany w obrębie panewki stawu. Przy prawidłowym RTG biodra staw jak i cała kończyna dolna mają odpowiednie możliwości funkcjonalnego ruchu. Przekłada się to na właściwy dla wieku zakres ruchu stawu biodrowego do zgięcia i wyprostu, odwiedzenia i przywiedzenia oraz rotacji zewnętrznej i wewnętrznej. Te parametry stawowe, przy poprawnej sile i elastyczności mięśniowej, zapewniają możliwość swobodnego przemieszczania się w pozycji wysokiej. Prawidłowe ustawienie kości względem siebie wpływa na brak sił kompensacyjnych, które to powstają w przypadku zmian chorobowych stawów. Zmiany kompensacyjne mogą powodować dysfunkcje także w odległych częściach narządu ruchu jak na przykład na różnych poziomach kręgosłupa, dając tym samym potencjalne objawy bólowe niezwiązane z miednicą czy kością udową i stawem biodrowym. Taki stan podlega ocenie przez fizjoterapeutę podczas holistycznego badania funkcjonalnego.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************
dr n. o zdr. Paweł Sip
Cennik BioOrtopedia BioRegeneracja
Co nas wyróżnia na tle konkurencji?
- Wszystkie wykonywane przez nas zabiegi bio-ortopedyczne (po kwalifikacji wykonanej przez naszych specjalistów) są procedurami jednorazowymi, bez konieczności ich powtarzania!
- Pierwszy udokumentowany zabieg odbył się w 2013 roku i od tego czasu wykonaliśmy kilkaset przeszczepów komórek macierzystych z osoczem z oczekiwanym rezultatem.
- W historii tylko 3 krotnie powtarzaliśmy procedurę podania osocza bogatopłytkowego w tkanki miękkie ze względu na bardzo duży i przewlekły stan zapalny.
- Większość naszych pacjentów korzystało, czy nadal korzysta z rozbudowanej formy fizjoterapii stacjonarnej lub zdalnej, prowadzonej przez dr n.m. Paweł Sip (naukowiec, wykładowca na AM w Poznaniu, twórca wielu publikacji na naszej stronie)
- Średnio na jeden staw pobiera się 50 ml krwi, maksymalnie przy zabiegu przeszczepu do czterech stawów 200 ml. Z 50 ml, po 45 minutowej separacji otrzymuje się ok 2 ml koncentratu osocza, zagęszczonego do ok 2.300.000 płytek na 1mq/l
- Płytki są nośnikiem najważniejszej substancji (w dziele regeneracji naszych stawów) zwanej cytokinami - aktywnymi białkami, które bezpośrednio odpowiadają za wszystkie regeneracyjne procesy w naszym organizmie, a ich liczba bezpośrednio wpływa na udany przebieg odbudowy tkanki.
- Zabieg na biodra musi być wykonywany w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym, a podanie do szczeliny stawu biodrowego pod kontrolą RTG w czasie rzeczywistym (skopią).
Cennik zabiegów bio ortopedycznych
Kwalifikacja / konsultacja
Kwalifikacja, konsultacja telefoniczna, która zawiera analize zdjęć RTG i opisów rezonansu – BEZPŁATNA
Kwalifikacja konsultacja osobista, która zawiera analizę zdjęć RTG, opisów rezonansu, wykonanie USG i badanie pacjenta – 300 zł.
Kwalifikację wykonuje dr Jędrzej Gierszewski, specjalista ortopeda, koordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.
Zabiegi z komorkami macierzystymi i osoczem – od 7900 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego
- Jedno kolano 7 900.00 zł
- Dwa kolana 8 900.00 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego pod skopią w znieczuleniu ogólnym z jednodniową hospitalizacją.*
- Jedno biodro 15 900.00 zł
- Dwa biodra 16 900.00 zł
- Dwa biodra i dwa kolana (cztery stawy) 18 900.00 zł
Zabiegi z osoczem – od 2600 zł
Podanie koncentratu osocza do kolana z kwasem hialuronowym
Jedno kolano 2 600.00zł + koszt kwasu hialuronowego
Schorzenia, które mogą być poddane leczeniu osoczem bogatopłytkowym:
Schorzenia |
Koszt |
---|---|
łokieć golfisty
|
2.600zł |
łokieć tenisisty
|
2.600zł |
kolano skoczka
|
2.600zł |
kolano biegacza
|
2.600zł |
ostrogi piętowe
|
2.600zł |
kontuzje ścięgna
|
2.600zł |
kontuzje mięśnia
|
2.600zł |
kontuzja więzadła
|
2.600zł |
zapalenie ścięgien gęsiej stopki |
2.600zł |
zapalenie powięzi podeszwowej |
2.600zł |
zapalenia ścięgna Achillesa |
2.600zł |