MedicaLaser » Osocze PRP i Komórki Macierzyste » OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE leczy kolana. Prawda czy fałsz?
OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE leczy kolana. Prawda czy fałsz?
Prawda czy fałsz?
Pacjenci, którzy dzwonią do naszej kliniki, szukają pomocy w ratowaniu swoich kolan czy bioder. Większość z nich posiada już podstawową wiedzę na temat osocza bogatopłytkowego. Jedni dowiedzieli się od swojego lekarza inni od dr Google. W pierwszych słowach swojej rozmowy proszą o zastrzyk z osocza lub pytają o cenę ostrzykiwania. Mało kto zdaje sobie sprawę, że samo osocze bogatopłytkowe odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odbudowy i rehabilitacji stawu kolanowego, czy biodrowego ale tylko pod szczególnymi warunkami!
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************
Budowa i geneza bólu stawu kolanowego
Zanim, przejdziemy do szczegółów, przybliżymy najpierw zagadnienia związane z budową i genezą bólu stawu kolanowego.
Staw kolanowy to największy i najbardziej skomplikowany pod względem budowy ze wszystkich stawów. Tworzą go kość udowa, piszczelowa i rzepka. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką i zabezpieczone dwoma łąkotkami, boczną i przyśrodkową. Do aparatu więzadłowego kolana zalicza się głównie więzadło krzyżowe przednie, tylne, więzadło poboczne, przyśrodkowe i więzadło rzepki. Zdrowy staw kolanowy posiada anatomicznie wykształconą szparę stawową, czyli przerwę między kością udową i piszczelową, dla ergonomicznych, bezbolesnych ruchów zginania i prostowania. Dodatkowo tą okolicę kolana chroni z przodu niewielka kość zwana rzepką. Ogromną rolę w biomechanice naszego kolana odgrywa chrząstka stawowa. Składa się z komórek – chondrocytów i osteocytów. Część szklistą chrząstki tworzy kolagen typu II oraz substancja podstawowa.
Kolejnym ważnym elementem występującym w zdrowym stawie kolanowym jest maź stawowa wytwarzana przez błonę maziową torebki stawowej.
To zupełnie podstawowe i niezbędne informacje potrzebne do uzmysłowienia złożoności zagadnienia i pochodzenia dolegliwości bólowych.
Dzięki poniższemu scenariuszowi, każdy będzie mógł określić na jakim etapie znajduje się jego dysfunkcja lub uraz stawu kolanowego.
Z powodu sił działających każdego dnia na staw kolanowy, praktycznie nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć go przed zużywaniem, a tym samym przed jego uszkodzeniami. W pewnym momencie dochodzi do odczuwalnych dolegliwości bólowych kolana, początkowo jedynie podczas ruchu, następnie również i w spoczynku. Pojawiają się stany zapalne ostre, które nie leczone przechodzą w stany przewlekłe. W następstwie zaistniałych zmian uwidaczniają się ograniczenia zakresów ruchu w stawie, przykurcze i wyraźnie zmniejszenie siły mięśniowej. Wszystko to prowadzi do braku możliwości wykonywania naszych codziennych czynności, co w sposób znaczny przyczynia się do spadku aktywności fizycznej.
(czytaj więcej: Wpływ BRAKU aktywności fizycznej na narząd ruchu)
Staw kolanowy w tym stanie przestaje być prawidłowo odżywiany, zmienia się konsystencja mazi stawowej, zmniejszają się szpary stawowe, zostaje zaburzona biomechanika stawu, rozpoznajemy sztywność stawową. Kolana stają się słabsze, niestabilne, bardziej podatne na urazy, podczas których uszkodzeniu ulegają łękotka, więzadła oraz chrząstki stawowe kości. Osłabiony mechanizm stabilizujący nasz staw (mięśnie i więzadła) i oddziaływujące statyczne lub dynamiczne siły zewnętrzne doprowadzają do powstania zmian przeciążających staw, co w rezultacie doprowadzić może stopniowo do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Pacjent skarżyć się będzie na dolegliwości bólowe o charakterze sztywności porannej, która zazwyczaj ustępuje po kilkudziesięciu minutach aktywności kolana od wstania z łóżka. Im dłuższy czas na ustąpienie sztywności porannej stawów kolanowych tym bardziej zaawansowane rozpoznajemy zmiany zwyrodnieniowe.
Każdy z powyższych stanów chorobowych stawu kolanowego podlega efektywnemu leczeniu! Odpowiednio dobrane postępowanie jest w stanie zatrzymać zmiany jak i je cofnąć, rozpoznanie i dobór właściwej terapii może uwolnić nas od bólu!
Rekonstrukcja więzadeł i łękotek podczas zabiegów artroskopii kolana, a odbudowa powierzchni stawowych poprzez przeszczep komórek macierzystych z osoczem bogatopłytkowym do stawu kolanowego zamiast wszczepienia endoprotez kolana.
Czy zastrzyk z osocza bogatopłytkowego rozwiąże wszystkie nasze dolegliwości ?
Teraz kiedy poznaliśmy złożoność waszych dolegliwości bólowych i ich różnorakość pochodzenia możemy zacząć wszystko porządkować i systematyzować, dokładnie odpowiadając na pytanie – czy i jak może pomóc osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe to jeden ze składników naszej krwi, głownie odpowiedzialny za proces gojenia i regeneracji. Jego skład to skomplikowane związki chemiczne zwane Cytokinami czy czynnikami wzrostu. Dzielą się one na 6 podstawowych grup, a każda z nich przyporządkowana jest do innego typu kolagenu. To ważne, ponieważ na początku artykułu wspominaliśmy o budowie rzepki, a w szczególności jej warstwy szklistej zbudowanej z kolagenu typu II. To pierwszy punkt zaczepienia. Jak już wiemy konkretna grupa czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym wpływa na konkretny typ kolagenu. Drugim punktem zaczepienia są wszystkie tkanki miękkie: więzadła, ścięgna, mięśnie, łękotki, które zbudowane są z kolagenu. Jednak samo osocze bogatopłytkowe bez nośnika, o którym zaraz powiemy, może dać pozytywne rezultaty tylko w leczeniu i regeneracji tkanych miękkich, czyli wszystkich dolegliwości bólowych pochodzących z tego źródła lub jako wsparcie po rekonstrukcji, zabiegach lub urazach tkanek miękkich. W każdym innym przypadku z względu na swoją wodnistą konsystencję nie przyniesie żadnych rezultatów terapeutycznych bez względu na ilość zastrzyków i teorie temu towarzyszące.
Podanie osocza bogatopłytkowego bezpośrednio do stawu kolanowego fizycznie nie może zapoczątkować jakichkolwiek mechanizmów regeneracyjnych, ze względu na bardzo krótki i bezowocny swój żywot. Naturalnym środowiskiem dla osocza bogatopłytkowego jest struktura tkanek miękkich. Chcąc oddziaływać na struktury zbudowane z kolagenu, a znajdujące się w stawie kolanowym np. chrząstkę stawową, musimy osocze „zawiesić” na nośniku którego budowa i gęsta konsystencja pozwoli na przetrwanie osocza bogatopłytkowego, a właściwości smarujące uchronią przed mechanicznym starciem odbudowujących się struktur chrząstki.
W przypadku zwyrodnień I stopnia lub rehabilitacji pourazowej, szczególnie u osób młodych, stosuje się specjalny kwas (hialuronowy), którego struktura pozwala na przetrwanie i działania cytokin przez ok 3 do 4 tygodni. Jednak taki nośnik przynosi zamierzony efekt tylko w tych dwóch przypadkach. U osób starszych ze zwyrodnieniem II i III stopnia, lub tych którym grozi endoproteza, kwas hialuronowy nie będzie wystarczającym nośnikiem. Po takim zabiegu mogą odczuć krótkotrwałą ulgę, głownie związaną z poprawą „smarowania” stawu, a nie z procesu jego regeneracji.
Dla pacjentów, u których zdiagnozowano zwyrodnienie II czy III stopnia, jedynym ratunkiem jest przeszczep tłuszczu bogatego w komórki macierzyste do stawu kolanowego.
W tym celu niezbędna jest mini liposukcja okolic brzucha w znieczuleniu miejscowym i pozyskanie tkanki tłuszczowej ok 240 ml gdzie nasz organizm magazynuje dorosłe komórki macierzyste zdolne do przekształcenia się w każdą strukturę naszego organizmu z wyjątkiem łożyska, czyli etycznie bezpieczne.
Pobrany materiał składa się nie tylko z tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste, ale z całej gamy niepotrzebnych substancji, które w procesie mechanicznego filtrowania muszą być oddzielone od materiału zasadniczego.
Z 200 ml pobranego tłuszczu, uzyskuje się ok 15% do 20% dobrze oczyszczonego i zagęszczonego tłuszczu bogatego w młode i silne komórki macierzyste. Tak przygotowany autogenny przeszczep do stawu kolanowego daje gwarancję wielomiesięcznego oddziaływania w procesie regeneracji chrząstki! Tłuszcz bogaty w komórki macierzyste jest idealnym nośnikiem dla cytokin zawartych w osoczu bogatopłytkowym, które dodatkowo są inicjatorem wszystkich procesów związanych z formowaniem, namnażaniem i zamianą komórek macierzystych w komórki chondrocytów i osteocytów z których zbudowana jest chrząstka stawowa, o czym wspominałem na początku artykułu. Jak widać mówimy tu o długotrwałym efekcie odbudowy zniszczonej chrząstki i przywróceniu właściwego funkcjonowania stawu kolanowego.
Dla zwiększenia efektu, można zwiększyć ilość komórek macierzystych, pobierając więcej materiału na etapie liposukcji i po jego oczyszczeniu i zagęszczeniu, poddać go procesowi wytrącania komórek tłuszczowych kolagenezą, uzyskując koncentrat komórek macierzystych.
Duet, tłuszcz bogaty w komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to największe osiągnięcie naszych czasów w dziedzinie Bioortopedii. Osobno nie wiele znaczą ale wspólnie zapewniają długotrwałe smarowanie, materiał w postaci komórek macierzystych i inicjatora wszystkich procesów w postaci czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym.
Jeżeli pamiętają Państwo wspomnianą budowę i biomechanikę zdrowego kolana, jak i procesy towarzyszące jego degradacji nie możemy zapomnieć o tkankach miękkich i całej strukturze utrzymującej i stabilizującej nasz staw.
Po udanym przeszczepie komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego musimy poddać się indywidualnemu procesowi fizjoterapii, który w bardzo powolny i precyzyjny sposób odbuduje nasz aparat stabilizujący staw kolanowy i zwiększając zakres jego pracy, likwidując przykurcze.
Procedura przeszczepu tłuszczu bogatego w komórki macierzyste z osoczem bogatopłytkowym połączona z fizjoterapią to jedyne przeciwdziałanie skutkom związanych z procesem zwyrodnieniowym naszych stawów.
Czy zastrzyk z osocza bogatopłytkowego może pomóc?
Myślimy, że teraz sami możecie odpowiedzieć na to pytanie!
Żeby to wszystko zadziałało niezbędne są:
- właściwa diagnoza i długofalowy plan działania
- wiedza na temat możliwości działania komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego w procesie leczenia, zwłaszcza w kontekście uszkodzeń mechanicznych, na które procedury bioortopedyczne nie będą miały wpływu. (ew. rekonstrukcje więzadeł czy innych zabiegów usuwających przeszkody mechaniczne). Jest potrzebna wiedza na co możemy wpłynąć zabiegiem ortopedycznym.
- monitorowany i potwierdzony na analizatorze proces zagęszczenia osocza bogatopłytkowego
- bezpieczny i zapewniający selekcję najsilniejszych komórek macierzystych system separacji tłuszczu i zagęszczenia komórek macierzystych w procesie kolagenezy.
- właściwe proporcje i ilość przygotowanego autogennego przeszczepu tłuszczu bogatego w komórki macierzyste i osocza bogatopłytkowego
- właściwe podanie, jeżeli to możliwe bezpośrednio do stawu kolanowego, a nie do torebki stawowej – port przedni
- przygotowanie indywidualnego programu fizjoterapii, rozłożonego na trzy etapy.
Te wszystkie szczegóły odgrywają niewiarygodną rolę w leczeniu i powodzeniu długofalowych pozytywnych rezultatów.
Pytaj o szczegóły tel. 516516112
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************