MedicaLaser » Osocze PRP i Komórki Macierzyste » Kwas hialuronowy – terapia nowej generacji w leczeniu stawów
Kwas hialuronowy – terapia nowej generacji w leczeniu stawów
w MedicaLaser
Pochodzenie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka (we wszystkich tkankach organizmu) w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu).
W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych.
Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w tkankach. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu. Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje.
Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.
Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej.
Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody jest odpowiedzialna za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. Gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów, oznacza to, że stężenie hialuronianu zmniejsza się.
źródło: www.poradnikzdrowie.pl
Działanie kwasu hialuronowego w regeneracji stawów
W naszej placówce mają Państwo dostęp do udoskonalonej terapii kwasem hialuronowym, szczególnie dedykowanej pacjentom cierpiącym z powodu skomplikowanych urazów oraz zaawansowanych schorzeń stawów.
Jest to terapia kwasem hialuronowym wzbogacona przez zastosowanie preparatu osocza bogatopłytkowego. Metoda ta cieszy się bardzo dużą skutecznością w łagodzeniu dolegliwości związanych z degeneracją stawów.
Kwas hialuronowy jako naturalny składnik płynu stawowego działa jako osłona dla osocza przez co zwiększa czas działania płytek krwi i uwalniania zawartych w nim czynników wzrostu do chorych tkanek. Kwas hialuronowy spełnia więc kluczową rolę w regeneracji stawów osoczem bogatopłytkowym. Tworzy on rusztowanie (szkielet) czyli przyjazną strukturę która umożliwia przeżycie komórkom osocza i rozpoczęcie procesu regeneracji stawu.
Osocze bogatopłytkowe nie jest “smarowidłem” i bezpośrednie podanie do stawu ma krótkotrwałe efekty bez możliwości rozpoczęcia procesu regeneracji. Dzięki podaniu kwasu poprawia się też „smarowanie”, co poprawia ruchomość chorego stawu.
Podanie więc osocza w osłonie kwasu hialuronowego skutecznie rozpoczyna proces naprawczy (regeneracyjny) uszkodzonego stawu.