ZADZWOŃ DO NAS: 516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA: 602 662 992
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
ZADZWOŃ DO NAS

Staw biodrowy budowa i funkcje

Staw biodrowy należy do dużych stawów narządu ruchu, to pierwszy staw zaliczany do kończyny dolnej. Jest zlokalizowany na poziomie miednicy, tworząc niejako swoiste połączenie tułowia z kończyną dolną (ryc. 1).

Składa się z kości udowej oraz kości miedniczej. Ta pierwsza tworzy głowę stawu, w tej drugiej wytworzona jest powierzchnia stawowa Ze względu na fakt, iż biodro jest stawem kulistym, do tego pogłębionym w obrębie panewki o obrąbek panewkowy, posiada bardzo dużą ruchomość w każdej płaszczyźnie, co umożliwia wykonywanie wielu złożonych czynności codziennych. Staw ten prezentuje zakresy ruchów w kierunku do zgięcia, wyprostu, odwiedzenia, przywiedzenia, rotacji zewnętrznej oraz rotacji wewnętrznej. Dzięki takiej budowie kończyna dolna jest stabilna i może się swobodnie ruszać.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

Ryc. 1 Miednica ze stawem biodrowym.

To czy staw będzie mógł w pełni prezentować swoją mobilność jest także zależne od braku zmian o charakterze przeciążeniowym, w konsekwencji zwyrodnieniowym. Zdrowy staw posiada odpowiednią przestrzeń dla ruchu głowy kości udowej. Przestrzeń ta to szpara stawowa (ryc. 2). Zachowana szpara stawowa stanowi o sprawności stawu i możliwościach jego bezbolesnego ruchu, braku uczucia sztywności, czy kłucia w okolicy pachwiny. Biodro posiada także torebkę stawową, która ochrania i stabilizuje staw. W torebce stawowej zawarty jest płyn stawowy – maź. Jej lepkość powoduje zmniejszenie sił związanych z tarciem powierzchni stawowych w samym stawie. Do tego pełni funkcję odżywczą chrząstki stawowej, którą pokryte są powierzchnie głowy kości udowej oraz panewki stawu.

Ryc. 2 Staw biodrowy – widok przednio-boczny.

Ryc. 3 Tylna strona miednicy

Ze względu na swoje położenie staw biodrowy bierze udział w chodzeniu, bieganiu, w utrzymywaniu pozycji stojącej, w siadzie oraz w każdej czynności związanej z zaangażowaniem całej kończyny dolnej. Z tego też powodu biodro podatne jest na przeciążenia wynikające z sił działających w sposób statyczny lub dynamiczny na układ ruchu. To czy faktycznie układ ruchu narażony będzie na występowanie przeciążeń zależeć będzie od kilku czynników takich jak siła mięśniowa, zakres ruchu w stawie biodrowym, przebyte stany zapalne biodra, urazy kończyn dolnych, wypadki komunikacyjne, choroby typy reumatologicznego. Na prawidłową funkcję stawu wpływa także odpowiedni rozwój stawu w okresie wzrostu układy kostnego, a w późniejszym okresie życia wykonywana praca zawodowa, uprawiane aktywności rekreacyjne, brak zmian chorobowych w innych stawach narządu ruchu.                                                                   

Poza stawem biodrowym, w obrębie miednicy, zlokalizowane są także stawy krzyżowo-biodrowe, które są miejscem połączenia miednicy oraz kości krzyżowej. Mogą one wpływać na objawy bólowe i sprawność kończyny dolnej (Ryc. 3). Stawy krzyżowo-biodrowe wykazują znikomą aktywność ruchową, niemniej potencjalne przemęczenie systemu więzadłowego tej okolicy ewidentnie wpływa na możliwości komfortowego funkcjonowania człowieka. Wszystko co jest wykonywane na co dzień,  w pracy czy aktywnościach rekreacyjnych powinno być zawsze dobrane adekwatnie do naszych zdolności, możliwości, a także wieku.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

dr n. o zdr. Paweł Sip

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BOLI CIĘ?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ

    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł