MedicaLaser » Aktualności FB » Procedury ortopedyczne
Procedury ortopedyczne, czyli jaką metodę wybrać w leczeniu: stawów, mięśni czy ścięgien?
Osocze bogatopłytkowe
Komórki macierzyste
Bio Ortopedia
Jaką metodę wybrać w leczeniu: stawów, mięśni czy ścięgien?
(leczenie osoczem bogatopłytkowym, komórki macierzyste zabiegi w ortopedii)
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************
Bio-Ortopedia rządzi się swoimi prawami, a efekty jej działań są bezpośrednio uzależnione od właściwej kwalifikacji pacjenta i skrupulatnego przeprowadzenia zadanej procedury (leczenie, terapia, ostrzykiwanie osoczem lub komórkami macierzystymi).
Brak zamierzonych efektów zazwyczaj wynika z błędnej oceny stanu zaawansowania choroby lub dolegliwości, niedopasowania odpowiedniej metody czy nieuczciwego wykonania procedury wynikającego z braku kompetencji lub odpowiedniego sprzętu.
Osocze bogatopłytkowe, tłuszcz bogaty w komórki macierzyste czy ekstrakt komórek macierzystych HD – odpowiednio dopasowane do miejsca przeszczepu (staw, mięsień, ścięgno, np. kolano – ) i stanu zaawansowania choroby lub skutków urazu, znacznie zwiększają szansę na zahamowanie procesów zwyrodnieniowych i zapalnych, będących główną przyczyną dolegliwości bólowych. Na częściową odbudowę i poprawę stanu np. chrząstki stawowej, możemy liczyć tylko przy zastosowaniu koncentratu komórek macierzystych HD i uczciwej kwalifikacji, a nie nadinterpretacji możliwości naturalnych metod regeneracyjnych.
Czy komórki macierzyste mogą być przedmiotem dylematu natury etycznej czy moralnej?
Możliwości wykorzystania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej wydają się nieograniczone, jak nieograniczona liczba podziałów i różnicowania się w wiele linii komórkowych. Zasadniczo występują dwa główne typy komórek macierzystych – embrionalne komórki macierzyste i komórki macierzyste dojrzałych tkanek.
Te pierwsze maja zdolność do totipotencji, co oznacza, że mogą różnicować się do każdego typu komórek, łącznie z komórkami tworzącymi łożysko. Jednak mimo odwoływania się do ich ogromnych możliwości, praktyczne wykorzystywanie ich jest ograniczone z powodów etycznych i regulacji prawnych.
W odróżnieniu od nich komórki macierzyste dojrzałych tkanek są immuno-kompatybilne i nie podlegają etycznym rozważaniom. Pomimo zdolności dowolnego różnicowania się – dają początek każdemu typowi komórek dorosłego organizmu, nie mają możliwości różnicowania się w komórki łożyska.
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Czym jest i do czego służy Osocze Bogatopłytkowe. Od czego zależy jego gatunkowość i jaki ma to wpływ na regenerację tkanek – powodzenie zabiegu.
(terapia osoczem bogatopłytkowym, leczenie osoczem, osocze bogatopłytkowe w ortopedii opinie czyli co warto wiedzieć w tematyce: leczenie osoczem bogatopłytkowym)
Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Zawiera liczne czynniki wzrostu inicjujące procesy naprawcze w organizmie. Ogromny wpływ na jakość PRP ma: ilość pobieranej krwi, rodzaj separacji, ilość leukocytów, czy wysokość hematokrytu w końcowym produkcie. Jakościowo najlepszym PRP w Bio-Ortopedii jest te o wysokim stężeniu płytek krwi (powyżej 1mln/mikrolitr), przygotowane w warunkach jałowych, porównywalnych z zabiegiem operacyjnym. Takie zagęszczenie daje możliwość jednokrotnego zabiegu (zastrzyk z osocza), bez konieczności jego powtarzania. Powtórne iniekcje (podania), stosowane w krótkich odstępach czasu nie dość, że zaburzają trwające procesy naprawcze, to nie pobudzają stymulacji tak jak za pierwszym razem.
Kliknij aby dowiedzieć się więcej o cenach zabiegów –> leczenie osoczem bogatopłytkowym cena
W naszej klinice MEDICALASER osocze bogatopłytkowe stosujemy w medycynie regeneracyjnej i Bio-Ortopedii.
W zależności od miejsca wykorzystania osocza bogatopłytkowego i rodzaju terapii, końcowy produkt zawiera większy lub mniejszy hematokryt i większe lub mniejsze zagęszczenie płytek krwi na mikrolitr, wahające się od 1.500.000 do 3.500.000/mikrolitr. Cały proces od pobrania krwi (od 160ml do 240ml) przez jej przygotowanie po iniekcję (dostawową, domięśniową, czy dościęgniową) odbywa się na jałowo w bardzo rygorystycznych warunkach sterylnych.
Podczas procesu separacji krwi od pierwszego momentu monitorujemy na analizatorze zagęszczenie płytek krwi i dopasowujemy jej parametry do procedury. Nie używamy określeń: dobre osocze, średnie osocze, złe osocze, tylko dokumentujemy cały proces zagęszczenia osocza bogatopłytkowego i dołączamy go do dokumentów pacjenta.
Samo osocze bogatopłytkowe bez kwasu hialuronowego, bez tłuszczu bogatego w komórki macierzyste, może być stosowane tylko w terapii ostrzykiwania: skóry, mięśni i ścięgien (zastrzyki z osocza, zastrzyki z osocza w kolano, leczenie osoczem stawów, ostrzykiwanie osoczem kolana), gdzie znakomicie wpływa na regenerację uszkodzonych tkanek miękkich.
Przypomnijmy ! Osocze bogatopłytkowe PRP zawiera liczne czynniki wzrostu inicjujące procesy naprawcze w organizmie!
W przypadku stawów, musi być „zawieszone” na nośniku z kwasu hialuronowego lub tłuszczu bogatego w komórki macierzyste. Jeszcze w jednym przypadku osocze bogatopłytkowe może występować solo, mowa tu o PRP (prp cena – kliknij aby dowiedzieć się więcej), którego zadaniem jest wysyłanie sygnałów, inicjowanie, aktywowanie i stymulowanie do różnicowania się komórek macierzystych. W tym przypadku przygotowuje się ekstrakt osocza bogatopłytkowego, którego zagęszczenie przekracza 3.000.000/mikrolitr i podaje się go razem z ekstraktem komórek macierzystych w bardzo małej ilości.
Wskazania do podania
Osocza Bogatopłytkowego HD:
(Osocze Bogatopłytkowe w Ortopedii, Terapia osoczem bogatopłytkowym cena)
- Entezopatie – choroby ścięgien, choroby przyczepów np. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka, entezopatia wiązadła rzepki, mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda, rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna piętowego, przykurcz Dupuytrena, zespół de Qurvaina.
- Bóle barku – leczenie zapalenia kaletki podbarkowonaramiennej, zespół ciasnoty podbarkowej.
- Zapalenie ścięgna Achillesa.
- Przewlekłe i ostre – zachowawcze, wspomaganie leczenia operacyjnego – np. po urazach ścięgien także Achillesa.
- Po skręceniach stawu skokowego z uszkodzeniem więzadeł np. ATFL.
- Ostroga piętowa.
- Zapalenie mm przywodzicieli uda.
- Zapalenie mięśnia, zapalenie stawu.
- W złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome).
- W celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.
- W urazach mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł.
Wskazania do podania
Osocza Bogatopłytkowego HD
z kwasem hialuronowym:
- Stawy kolanowe – w zespołach bólowych, (ostrzykiwanie kolana osoczem).
- Po artrokopii stawów kolanowych.
Wskazania do podania
Osocza Bogatopłytkowego HD z
tłuszczem bogatym w komórki macierzyste:
- Zwyrodnienia stawu biodrowego.
- Zwyrodnienia stawu skokowego (zapalenia ścięgna, naciągnięcia mięśni i więzadeł okolicy stawu skokowego)
Leczenie blizn.
Wskazania do podania
ekstraktu Komórek Macierzystych:
(Komórki macierzyste zabiegi)
- Zwyrodnienie stawu kolanowego 1 stopień.
- Leczenie uszkodzeń łąkotki – II etap leczenia uszkodzonej łąkotki, czyli po zabiegu operacyjnym – ekstraktem Komórek Macierzystych lub Komórkami Macierzystymi.
- Zmiany degeneracyjne ścięgien i stawów.
- Przewlekłe kontuzje sportowe, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka.
- Rekonstrukcja tkanek chrzęstnych i kostnych.Kliknij aby dowiedzieć się więcej o cenach zabiegów –> komórki macierzyste cena
Ostrzykiwanie Komórkami Macierzystymi
Kiedy możemy nazwać przygotowany materiał do przeszczepu – komórkami macierzystymi, a kiedy mówimy o tłuszczu bogatym w komórki macierzyste.
Wg najnowszych badań, to w tkance tłuszczowej znajduje się największa ilość komórek macierzystych wykazujących zdolność różnicowania w kardiomiocyty i komórki śródbłonka naczyń. Inaczej mówiąc komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej są bardzo plastyczne i mogą różnicować się w komórki śródbłonka, mięśni, chrząstki, układu mięśniowo-szkieletowego. Taka wiedza pozwoli nam na samodzielną weryfikację proponowanych procedur i właściwy wybór oparty na merytorycznych założeniach, a nie na marketingu.
Po mini liposukcji uzyskujemy materiał do dalszej obróbki, który zawiera miedzy innymi tkankę tłuszczową bogatą w komórki macierzyste, komórki krwi i pozostałości po znieczuleniu. Jest to płyn o średniej gęstości i czerwonawym zabarwieniu.
Jeżeli ten materiał ma służyć w dalszej części jako podstawa do wydobycia właściwej frakcji naczyniowo-stromalnej (SVF) zawierającej komórki macierzyste, musi przejść dwa cykle:
Pierwszy – polegający na obróbce mechanicznej w separatorze.
Drugi – polegający na obróbce chemicznej – kolagenazą.
Po samej obróbce mechanicznej tłuszczu nie możemy mówić o koncentracie (nawet o izolacie komórek macierzystych), a raczej dosłownie – o rozbiciu tłuszczu. Wydobycie wspomnianej frakcji SVF oraz pozbycie się zbędnych komórek tłuszczowych (adipocytów) jest możliwe tylko po zastosowaniu specjalnego enzymu (kolagenazy) rozbijającej wiązania pomiędzy adipocytami.
Tłuszcz pobrany od pacjenta podczas mini liposukcji do systemu zespołu filtrów Adivive. Po odseparowaniu:
– górna frakcja oleista, transparentna to martwe i słabe komórki tłuszczowe z komórkami macierzystymi. Dolna frakcja, czerwona to komórki krwi, znieczulenie itp.
Środkowa frakcja gęsta o zabarwieniu pomarańczowym to oczyszczony i zagęszczony tłuszcz bogaty w komórki macierzyste. Jak widać to niewielka wartościowa cześć z całego procesu.
Po kilkugodzinnym procesie enzymowania, otrzymujemy kilka ml transparentnego płynu, zawierającego koncentrat komórek macierzystych.
W klinice MEDICALASER – tłuszcz bogaty w komórki macierzyste używamy tylko do przeszczepów autogennych w stawy lub podskórnie jako wypełniacz.
Do jego obróbki mechanicznej (po miniliposukcji) używamy najbardziej zaawansowanego systemu separacji ADIVIVE, która odbywa się z pośrednictwem zespołu specjalistycznych, jednorazowych filtrów, które służą do wyeliminowania słabych i martwych komórek macierzystych i wyczyszczenia tkanki tłuszczowej ze wszystkich zbędnych frakcji (krwi, znieczulenia, zrostów itp.) W rezultacie otrzymujemy bardzo gęstą konsystencję tłuszczu bogatego w komórki macierzyste o pomarańczowym zabarwieniu.
Sam tłuszcz może służyć jedynie jako wypełniacz lub autogenne smarowidło dostawowe, a jego zaawansowana obróbka mechaniczna i wyeliminowanie martwych i słabych komórek macierzystych pozwoli na długą przeżywalność w miejscu jego przeszczepu. Jest to szalenie ważne zwłaszcza u osób, które nie mają już szans na regenerację stawu, ale poprzez zapewnienie odpowiedniego smarowania są w stanie znieść stan zapalny, ból i znacznie oddalić zabieg protezowania. U osób, u których stwierdzono tylko częściowe zaniki chrząstki lub dolegliwości bólowe wynikają z urazu, tłuszcz bogaty w komórki macierzyste dodatkowo staje się nośnikiem, rusztowaniem dla koncentratu osocza bogatopłytkowego, które ma właściwości stymulacyjne, pobudzające do formowania i namnażania komórek macierzystych jak i sygnalizowania naszych komórek (np. chrząstki) w miejscu iniekcji do ich odbudowy.
Jest to najczęściej wykonywana procedura w naszej klinice. Tak przygotowany tłuszcz bogaty w komórki macierzyste, podany razem z koncentratem osocza bogatopłytkowego HD jest w stanie nie tylko zapewnić dobre smarowanie stawu przez długi czas, ale w tym czasie znacząco zregenerować tkankę chrzęstną.
(Kliknij aby dowiedzieć się więcej o cenach zabiegów ->leczenie osoczem stawów cena, komórki macierzyste cena)
Dla osób, które chcą przyspieszyć i polepszyć procesy regeneracyjne, przygotowaliśmy procedurę składającą się z trzech składników:
- wspomniany tłuszcz bogaty w komórki macierzyste,
- koncentrat osocza bogatopłytkowego HD (powyżej 3000/mikrolitr)
- ekstrakt komórek macierzystych (frakcja SVF naczyniowo – stromalna).
(Kliknij aby dowiedzieć się więcej o cenach zabiegów -> zastrzyki z osocza w kolano cena, osocze bogatopłytkowe w ortopedii cena)
Na dzisiaj jest to najbardziej zaawansowana procedura dostępna w nielicznych specjalistycznych klinikach. Wiele badań dowodzi, że komórki macierzyste otrzymywane z tkanki tłuszczowej utrzymują zdolność do różnicowania w kierunku komórek kostnych, chrzęstnych i mięśniowych oraz wykazują ogromny potencjał naczyniotwórczy, zarówno w warunkach in vitro, jak i in vivo. Wspomniane in vitro (pozaustrojowo) sygnalizuje dalszy rozwój tej dziedziny nauki i daje możliwości stymulowania komórek macierzystych do ich namnażania i formowania po za ustrojowo – laboratoryjnie, przed ich przeszczepem – dzisiaj to sfera badań i eksperymentów.
W klinice MEDICALASER koncentrat komórek macierzystych uzyskujemy na drodze inkubowania i enzymowania kolagenazą tłuszczu bogatego w komórki macierzyste, korzystając z systemu CELLTIBATOR. Jest to najbardziej zaawansowany system dostępny na rynku, który zapewnia powtarzalność procedur i potwierdzone analizatorem zagęszczenie komórek macierzystych. Natomiast stymulowanie komórek macierzystych do ich uformowania i namnażania w kierunku komórek chrzęstnych, kostnych czy mięśniowych, odbywa się ekstraktem osoczem bogatopłytkowym HD (2.200.000 – 3.500.000/mikrolitr) w warunkach in vivo (wewnątrzustrojowo) i jest najbardziej zaawansowaną procedurą na świecie, dostępną w prywatnych placówkach.
Zabiegi ortopedyczne (procedury) w MedicaLaser
Osocze bogatopłytkowe HD
- Entezopatie – choroby ścięgien, choroby przyczepów np. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka, entezopatia wiązadła rzepki, mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda, rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna piętowego, przykurcz Dupuytrena, zespół de Qurvaina.
- Bóle barku – leczenie zapalenia kaletki podbarkowonaramiennej, zespół ciasnoty podbarkowej.
- Zapalenie ścięgna Achillesa.
- Przewlekłe i ostre – zachowawcze, wspomaganie leczenia operacyjnego – np. po urazach ścięgien także Achillesa.
- Po skręceniach stawu skokowego z uszkodzeniem więzadeł np. ATFL.
- Ostroga piętowa.
- Zapalenie mm przywodzicieli uda.
- Zapalenie mięśnia, zapalenie stawu.
- W złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome).
- W celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.
- W urazach mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł.
Osocze Bogatopłytkowe HD z kwasem hialuronowym
- Stawy kolanowe – w zespołach bólowych, (ostrzykiwanie kolana osoczem).
- Po artrokopii stawów kolanowych.
Osocze Bogatopłytkowe HD z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste:
- Zwyrodnienia stawu biodrowego.
- Zwyrodnienia stawu skokowego (zapalenia ścięgna, naciągnięcia mięśni i więzadeł okolicy stawu skokowego).
- Leczenie blizn.
Ekstrakt Komórek Macierzystych
- Zwyrodnienie stawu kolanowego 1 stopień.
- Leczenie uszkodzeń łąkotki – II etap leczenia uszkodzonej łąkotki, czyli po zabiegu operacyjnym – ekstraktem Komórek Macierzystych lub Komórkami Macierzystymi.
- Zmiany degeneracyjne ścięgien i stawów.
- Przewlekłe kontuzje sportowe, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka.
- Rekonstrukcja tkanek chrzęstnych i kostnych.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************