ZADZWOŃ DO NAS: 516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA: 602 662 992
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
ZADZWOŃ DO NAS

Endoproteza biodra – popularne pytania

  Czy po endoprotezie biodra przysługuje renta?

To czy może pacjentowi przysługiwać renta po endoprotezie biodra zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decyzję o ewentualnie przysługującej rencie podejmuje lekarz orzecznik. Lekarz bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia, analizując dostarczoną dokumentację medyczną, sprawność funkcjonalną w badaniu, ewentualne powikłania po operacji i rodzaj pracy zawodowej.

Sprawdź: leczenie stawu biodrowego osoczem i komórkami macierzystymi – zastrzyki / ostrzykiwanie

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

  Jaki stopień niepełnosprawności po endoprotezie stawu biodrowego?

Przyznawanie stopnia niepełnosprawności to złożony proces, w którym uczestniczy pacjent i lekarz. W pierwszej jednak kolejności musimy brać pod uwagę, że operacja wszczepienia endoprotezy biodra ma przynieść pacjentowi korzyść w postaci braku bólu stawu oraz możliwość wykonywania codziennych czynności przy niewielkich ograniczeniach. Nowy staw ma spowodować przede wszystkim, że pacjent osiągnie zdecydowanie większą sprawność w porównaniu do tej, którą posiadał tuż przed zabiegiem.

  Czy endoproteza biodra to uszczerbek na zdrowiu?

Z definicji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uszczerbek na zdrowiu to stan, w którym sprawność organizmu uległa obniżeniu w wyniku wypadku lub choroby. Zdarzenie to poważnie utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych, a także podstawowych czynności codziennych. Uszczerbek na zdrowiu orzeka lekarz specjalista. Wynik oceny lekarza ma wpływ na ewentualną wysokość odszkodowania.

  Czy po operacji biodra można pracować fizycznie?

Po operacji biodra można powrócić do wykonywania pracy zawodowej. Nie zaleca się jednak, by praca zawodowa miała charakter fizyczny. Każde przeciążenie stawu jest niekorzystne po zabiegu endoprotezy biodra. Przeciążenia mogą być własne, jak np. masa ciała – im większa tym większe przeciążenia dla biodra. Przeciążenia mogą być także zewnętrzne, to jest wynikające z ciężarów jakie pokonujemy na co dzień. Do tych ostatnich może należeć praca fizyczna, więc wszelkie czynności związane z dźwiganiem, przenoszeniem ciężarów, pracą w niskich pozycjach są przeciwskazane. Praca w ogrodzie związana z kopaniem łopatą zaliczą się tak samo do pracy fizycznej, dlatego takie czynności powinny również zakazane po endoprotezie biodra.

  Czy po endoprotezie biodra należy się rehabilitacja?

Rehabilitacja po endoprotezie biodra przysługuje już od pierwszej doby po zabiegu. Jest ona wykonywana na oddziale pozabiegowym. W zależności od placówki, w której był wykonany zabieg, pacjent może liczyć na transfer na oddział rehabilitacyjny w obrębie tego samego szpitala, gdzie rehabilitacja może być kontynuowana nawet kilka tygodni. Jeśli szpital nie dysponuje takim oddziałem, pacjent może otrzymać od lekarza skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne do innej placówki. Będą one mogły być wykonywane w ramach przychodni rehabilitacyjnych lub dziennych oddziałów fizjoterapii. Oczywiście pacjent może także podjąć decyzję o poddaniu się fizjoterapii w warunkach komercyjnych.

  Jaki stopień niepełnosprawności po endoprotezie stawu biodrowego?

To jaki stopień niepełnosprawności oraz czy w ogóle on pacjentowi przysługuje zależy od oceny lekarza specjalisty, który orzeka na podstawie dostarczonych dokumentów medycznych aktualny stan zdrowia pacjenta. Jest to zawsze sytuacja indywidualna i nie należy od razu zakładać, że każdemu pacjentowi po endoprotezie stawu biodrowego stopień niepełnosprawności będzie się należał.

  Endoproteza stawu biodrowego odszkodowanie z ZUS

Każdy pacjent po zabiegu endoprotezy biodra może starać się o odszkodowanie z ZUS. Jest to proces złożony, długotrwały i niejednokrotnie wymaga zaangażowania pomocy prawnej. Należy spełnić szereg wymogów formalnych i złożyć całą wymaganą dokumentację, począwszy od wniosku, poprzez dokumentację medyczną, a skończywszy na innych formalnych dokumentach, o które może poprosić ZUS. Wysokość przyznanego odszkodowania zależy od określenia stopnia niepełnosprawności.

  Dodatek pielęgnacyjny po operacji stawu biodrowego

Jeśli pacjent osiągnął wiek 75 lat, z automatu otrzymuje dodatek pielęgnacyjny, bez potrzeby składania dodatkowej dokumentacji. Jeśli pacjent nie ma skończonych 75 lat, może starać się o dodatek pielęgnacyjny, o ile sprawność jego przyzwala na uznanie go za całkowicie niezdolnego do pracy i prowadzenia samodzielnego funkcjonowania. Takie orzeczenie ustalane jest przez lekarza specjalistę – orzecznika ZUS-u.

  Czy endoproteza to niepełnosprawność

Z punktu widzenia formalnego endoproteza może stanowić o niepełnosprawności pacjenta. Natomiast biorąc pod uwagę efekty w narządzie ruchu jakie są możliwe do uzyskania przez operacje wszczepienia endoprotez i dobrze prowadzoną rehabilitację, można założyć, że endoproteza zwiększy możliwości pacjenta w czynnościach codziennych, zawodowych, a nawet rekreacyjnych. Pacjent bez bólu wyraźnie zwiększy swoje możliwości ruchowe oraz ochotę do podejmowania większego ruchu. Pacjenci po endoprotezie mogą jeździć na rowerze, chodzić na dłuższe spacery, żyć aktywnie bez dolegliwości bólowych i bez większych ograniczeń ruchowych.

  Endoproteza stawu biodrowego a praca fizyczna

Praca fizyczna, zwłaszcza ta, w której dochodzi do wyraźnego aktywizowania operowanej kończyny dolnej, podporu na niej, przenoszenia ciężarów powinna zostać ograniczona do minimum. To wszystko może skutkować przeciążeniem całej nogi i biodra i może znacznie przyśpieszyć pogorszenie stanu funkcjonalnego pacjenta.

  Endoproteza a renta

Renta może zostać przyznana przez lekarza orzecznika ZUS na podstawie wcześniej przedstawionej dokumentacji zdrowotnej i/lub ewentualnych powikłań po zabiegu endoprotezy oceny .

  Kiedy można chodzić bez kul po endoprotezie biodra

Po terminie około 3 miesiąca od zabiegu endoprotezy biodra można myśleć o rozpoczęciu chodzenia bez kul. Najlepiej, by tę decyzję podejmował lekarz ortopeda, co też dzieje się dość często na wizycie kontrolnej w poradni ortopedycznej.

  L4 po endoprotezie stawu biodrowego

L4, zwolnienie lekarskie przysługuje po endoprotezie tak samo jak przy innych okolicznościach chorobowych, które wykluczają pacjenta z możliwości utrzymania ciągłości pracy zawodowej. Zwolnienie jest wypisywane za czas pobytu na oddziale po operacji, jak również może zostać przedłużone przez lekarza, kiedy uzna, że jest taka konieczność. L4 zazwyczaj przedłużane jest do czasu wizyty kontrolnej w poradni ortopedycznej. Oczywiście zwolnieniem lekarskim zarządzać też może lekarz pierwszego kontaktu. 

Endoproteza kolana a renta

Renta z tytułu ograniczenia funkcji zawodowej przysługuje pacjentom po orzeczeniu niezdolności przez lekarza orzecznika z ZUS. Jeśli stan faktyczny po endoprotezie kolana nie pozwala na rokowania co do powrotu do poprzedniej pracy, a jednocześnie pacjent nie ma możliwości przekwalifikowania się, sytuacja ta podlega ocenie przez lekarza i określeniu stopnia niepełnosprawności. Wyróżnia się kilka rodzajów – etapów przyznawania rent.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BOLI CIĘ?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ

    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł