Pacjenci zakwalifikowani przez lekarza ortopedę na zabieg bioortopedii z wykorzystaniem tłuszczu bogatego w komórki macierzyste oraz osocza bogatopłytkowego mogą podlegać fizjoterapeutycznemu protokołowi usprawniania. Protokół usprawniania może zostać wdrożony jeszcze przed zabiegiem ostrzykiwania lub bezpośrednio po nim. Założenie to ma na celu objęcie kompleksowym leczeniem i rehabilitacją pacjentów kliniki Eskulap-premium. Fizjoterapeutyczny protokół usprawniania pacjentów obejmuje wizytę wstępną, zabiegi fizykalne, indywidulane programy ćwiczeń, wizytę kontrolną oraz stały kontakt z fizjoterapeutą na zasadzie telekonsultacji.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
*******************
1. Wizyta fizjoterapeutyczna – wstępna: Fizjoterapeuta podczas wizyty wstępnej dokonuje diagnozy funkcjonalnej i konfrontuje ją z diagnozą kliniczną pacjenta. Fizjoterapeuta dokonuje pomiaru chodu po podłożu płaskim, chodu po schodach w górę oraz w dół, ocenia możliwość wykonania przysiadu lub możliwość zmiany pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie. W razie potrzeby czy indywidulanego wskazania fizjoterapeuta ocenia także inne, wybrane czynności ruchowe danego pacjenta. Wszystko poprzedzone zostaje dokładnym wywiadem i prześledzeniem historii choroby pacjenta. Fizjoterapeuta ocenia dolegliwości bólowe w testach funkcjonalnych tj. podczas ruchu oraz w pozycjach statycznych, bez ruchu w spoczynku. Po zebraniu niezbędnych informacji z testów funkcjonalnych fizjoterapeuta przeprowadza diagnostykę różnicową, podczas której analizowane są szczegółowe, dodatkowe testy – siły mięśniowej, zakresów ruchu stawów, stabilizacji stawów, testy poszczególnych struktur stawowych. Diagnostyka różnicowa wykonywana jest także pod kątem przeciążeń w innych
częściach narządu ruchu, które mogą być objawem lub niekiedy i przyczyną problemu w obrębie stawów kończyn dolnych.
2. Telerehabilitacja
Po wizycie wstępnej u fizjoterapeuty usprawnianie pacjenta po zabiegu bioortopedii z wykorzystaniem tłuszczu bogatego w komórki macierzyste oraz osocza bogatopłytkowego odbywa się w warunkach domowych. Pacjent włączony do pozabiegowego programu
usprawniania otrzymuje indywidualne, do samodzielnego wykonywania protokoły postępowania, które obejmują czas 3 miesięcy od zabiegu bioortopedii. Każdy protokół rozpisywany jest pacjentowi na okres około 1,5 do 2 tygodni. Do każdego protokołu rehabilitacyjnego pacjent jest odpowiednio przygotowany przez fizjoterapeutę. Pacjent w tym czasie ma możliwość stałego kontaktu z fizjoterapeutą za pomocą telekonsultacji online, telefonicznych czy e-mailowych. Pacjent otrzymuje także dostęp do zaplanowanej bazy ćwiczeń, zdjęć i filmów.
– 7-14 dni od zabiegu
W pierwszym okresie pozabiegowym pacjent prowadzi oszczędny tryb życia, wykonuje niezbędne czynności codzienne, które nie powinny powodować obciążenia czy przeciążenia stawów kończyn dolnych. To bardzo istotny czas z punktu widzenia prawidłowo zabezpieczonej regeneracji ostrzykniętych stawów. Pacjent samodzielnie wykonuje zabiegi elektrostymulacji (EMS) z indywidulanie dobranymi przez fizjoterapeutę parametrami natężenia impulsów i czasu trwania zabiegu. Zabieg ten dotyczy mięśnia czworogłowego uda, zwłaszcza jego głowy obszernej przyśrodkowej (VMO). To oddziaływanie na zasadzie pobudzenia, a następnie wzmacniania mięśnia jest niezbędne w prawidłowym procesie odzyskiwania sprawności stawów kończyny dolnej. EMS przyczynia się do odzyskania wyprostu stawu kolanowego, większej stabilizacji stawu, prawidłowej biomechaniki stawu rzepkowo-udowego, zapobieganiu kontuzjom więzadeł, np.: ACL. W tym czasie również
pacjent wykorzystuje przygotowane i przekazane przez fizjoterapeutę do przyklejenia aplikacje taśm metody Kinesiotaping, które zapewniają odciążenie stawów, zwiększenie mikrokrążenia, większą swobodę ruchów w stawach kolanowych czy biodrowych, zmniejszenie obrzęku pozabiegowego.
- 2 – 6 tygodnie od zabiegu
W tym czasie pacjent wykonuje przygotowywane pod swoje indywidualne potrzeby protokoły ćwiczeń, mające na celu uruchomienie stawów objętych zabiegiem bioortopedii, uelastycznienie mięśni i ścięgien kończyn dolnych. Pośród ćwiczeń zamieszczane są zestawy głównie do wykonywania w warunkach domowych, np. na karimacie oraz jeśli pacjent ma takie możliwości, także w wodzie, np. w basenie. Ćwiczenia w wodzie zwiększają możliwości ruchowe stawów ze względu na wypór wody, lecz równocześnie także działają na wzmocnienie mięśni poprzez opór wody. Stanowią zatem idealne, bezpieczne, dodatkowe środowisko do odzyskiwania sprawności kończyn dolnych. Każdy zestaw ćwiczeń poprzedzony jest rozgrzewką, a zakończony jest ćwiczeniami rozciągającymi. Wszystkie ćwiczenia opisane są w zrozumiały, przystępny sposób, określone są wartości liczby powtórzeń, serii oraz czasu przerw. Do każdego ćwiczenia zamieszona jest pomocna grafika.
W zależności od wskazań i samopoczucia pacjenta po ćwiczeniach, fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi wykonywanie zimnych okładów na stawy kolanowe i/lub biodrowe.
– 7 – 12 tygodni od zabiegu
To okres, w którym wszystkie protokoły usprawniania zawierają ćwiczenia wzmacniające o różnym stopniu trudności, w odpowiedni sposób ułożone, tak by spełniały zasadę stopniowania trudności ruchu, zaangażowania mięśni i obciążenia stawów. Obciążenie realizowane jest zazwyczaj z wykorzystaniem podstawowych przyborów do ćwiczeń jak piłka gumowa, taśma rozciągliwa itp., które bardzo często pacjenci posiadają u siebie w domu.
3. Wizyta fizjoterapeutyczna – kontrolna
W trakcie 3-miesięcznej rehabilitacji pacjenta rekomendowana jest jedna wizyta stacjonarna u fizjoterapeuty w klinice Eskulap-premium. Może ona odbyć się w czasie usprawniania lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Fizjoterapeuta na wizycie ocenia efekty rehabilitacji po zabiegu bioortopedii. Wykonywane są powtórnie wszystkie testy z wizyty wstępnej, ocenia się ogólną funkcję codzienną, dzięki czemu pacjent otrzymuje obiektywną informację na temat postępów jakie zrobił. Ustalane są dalsze cele lecznicze oraz możliwości codziennego, bezpiecznego funkcjonowania, możliwości zawodowe oraz aktywności rekreacyjnych. Pacjent po skończonym procesie 3-miesięcznej rehabilitacji po zabiegu bioortopedii ma wystarczającą wiedzę na temat swojego stanu zdrowia i sprawności kończyn dolnych, posiada wszystkie przesłane wcześniej przez fizjoterapeutę materiały i na zasadzie podtrzymywania sprawności zachęcany jest do mniej intensywnego, niemniej regularnego
kontynuowania we własnym zakresie ćwiczeń.
Korzyści dla pacjenta:
– wnikliwa ocena możliwości ruchowych pacjenta,
– wyznaczenie celów krótko i długoterminowych,
– możliwość wypożyczenia aparatu EMS do domu,
– 4 elektrody do zabiegu EMS na własność,
– 2 przygotowane do naklejenia aplikacje Kinesiotaping’u,
– stała fizjoterapeutyczna opieka zdalna pacjenta.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z właścicielem kliniki oraz twórcą tekstów za pośrednictwem numeru tel. 516 516 112 Można też pozostawić SMS i wówczas oddzwonimy.
******************
Cennik BioOrtopedia BioRegeneracja
Co nas wyróżnia na tle konkurencji?
- Wszystkie wykonywane przez nas zabiegi bio-ortopedyczne (po kwalifikacji wykonanej przez naszych specjalistów) są procedurami jednorazowymi, bez konieczności ich powtarzania!
- Pierwszy udokumentowany zabieg odbył się w 2013 roku i od tego czasu wykonaliśmy kilkaset przeszczepów komórek macierzystych z osoczem z oczekiwanym rezultatem.
- W historii tylko 3 krotnie powtarzaliśmy procedurę podania osocza bogatopłytkowego w tkanki miękkie ze względu na bardzo duży i przewlekły stan zapalny.
- Większość naszych pacjentów korzystało, czy nadal korzysta z rozbudowanej formy fizjoterapii stacjonarnej lub zdalnej, prowadzonej przez dr n.m. Paweł Sip (naukowiec, wykładowca na AM w Poznaniu, twórca wielu publikacji na naszej stronie)
- Średnio na jeden staw pobiera się 50 ml krwi, maksymalnie przy zabiegu przeszczepu do czterech stawów 200 ml. Z 50 ml, po 45 minutowej separacji otrzymuje się ok 2 ml koncentratu osocza, zagęszczonego do ok 2.300.000 płytek na 1mq/l
- Płytki są nośnikiem najważniejszej substancji (w dziele regeneracji naszych stawów) zwanej cytokinami - aktywnymi białkami, które bezpośrednio odpowiadają za wszystkie regeneracyjne procesy w naszym organizmie, a ich liczba bezpośrednio wpływa na udany przebieg odbudowy tkanki.
- Zabieg na biodra musi być wykonywany w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym, a podanie do szczeliny stawu biodrowego pod kontrolą RTG w czasie rzeczywistym (skopią).
Cennik zabiegów bio ortopedycznych
Kwalifikacja / konsultacja
Kwalifikacja, konsultacja telefoniczna, która zawiera analize zdjęć RTG i opisów rezonansu – BEZPŁATNA
Kwalifikacja konsultacja osobista, która zawiera analizę zdjęć RTG, opisów rezonansu, wykonanie USG i badanie pacjenta – 300 zł.
Kwalifikację wykonuje dr Jędrzej Gierszewski, specjalista ortopeda, koordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.
Zabiegi z komorkami macierzystymi i osoczem – od 7900 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego
- Jedno kolano 7 900.00 zł
- Dwa kolana 8 900.00 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego pod skopią w znieczuleniu ogólnym z jednodniową hospitalizacją.*
- Jedno biodro 15 900.00 zł
- Dwa biodra 16 900.00 zł
- Dwa biodra i dwa kolana (cztery stawy) 18 900.00 zł
Zabiegi z osoczem – od 2600 zł
Podanie koncentratu osocza do kolana z kwasem hialuronowym
Jedno kolano 2 600.00zł + koszt kwasu hialuronowego
Schorzenia, które mogą być poddane leczeniu osoczem bogatopłytkowym:
Schorzenia |
Koszt |
---|---|
łokieć golfisty
|
2.600zł |
łokieć tenisisty
|
2.600zł |
kolano skoczka
|
2.600zł |
kolano biegacza
|
2.600zł |
ostrogi piętowe
|
2.600zł |
kontuzje ścięgna
|
2.600zł |
kontuzje mięśnia
|
2.600zł |
kontuzja więzadła
|
2.600zł |
zapalenie ścięgien gęsiej stopki |
2.600zł |
zapalenie powięzi podeszwowej |
2.600zł |
zapalenia ścięgna Achillesa |
2.600zł |