Postępujące zmiany i uwidaczniające się objawy kliniczne zespołów przeciążeniowych stawów kończyn górnych, dolnych i kręgosłupa, samych przeciążeń oraz artozy prowadzą do wyboru ukierunkowanego leczenia. Zaleca się w tych przypadkach terapie i ćwiczenia, które dążą do odzyskania równowagi statycznej i dynamicznej, w rozumieniu przywrócenia prawidłowego balansu mięśniowo-powięziowego. Dostosowany indywidualnie do możliwości organizmu wysiłek fizyczny w postaci ćwiczeń, wyzwala szereg reakcji poprawiających ogólne samopoczucie. Zwiększa wydolność ustroju, efektywność i ergonomię działań. Pomaga w utrzymaniu niezależnego trybu życia poprzez minimalizowanie skutków fizjologicznego starzenia się organizmu człowieka, tj. utrzymanie na dostatecznym poziomie sprawności układu krwionośnego, oddechowego, odpowiedniej siły mięśniowej, redukcję nadmiernej masy ciała oraz wyzwalanie naturalnych procesów walki z bólem, chorobą.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.
*******************
Profilaktyczny trening zdrowotny wpływa na zmniejszenie zachorowalności na niektóre stany i choroby takie jak: stres, cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza. Podstawowa aktywność ruchowa powinna zawierać, w indywidualnie dobranych przez fizjoterapeutę zestawach, ćwiczenia wytrzymałościowe, oporowe oraz gibkościowe, rozciągające i rozluźniające poszczególne partie mięśniowe. Zatem przed rozpoczęciem leczenia, usprawniania czy przed wdrożeniem do swojego planu dnia aktywności fizycznej w postaci treningu ruchowego, należy dokonać analizy, oceny swojego aktualnego stanu zdrowia oraz dokładnego stanu funkcjonalnego. Fizjoterapeuta, o ile zajdzie taka konieczność, może zalecić przed rozpoczęciem swoich czynności wizytę u lekarza specjalisty celem wskazania układów, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania procesu terapeutycznego i wykluczenia ewentualnych przeciwskazań zdrowotnych.
Współpraca pomiędzy lekarzem a fizjoterapeutą, wzajemne konsultacje i programowanie wprowadzanych zmian są podstawą holistycznego podejścia do pacjenta we współczesnej medycynie konwencjonalnej oraz medycynie stylu życia. Fizjoterapeuta przed rozpoczęciem usprawniania i doboru ćwiczeń dokonuje diagnostyki funkcjonalnej oraz diagnostyki różnicowej. Ocenia stan zdrowia i sprawności pacjenta na etapie wywiadu, oglądania, testów funkcjonalnych oraz badania manualnego. W swojej praktyce fizjoterapeuta spotyka się z przypadkami przeciążeń i urazów narządu ruchu. Dotyczy to najczęściej stawów kolanowych, stawów biodrowych, stawów skokowych, barku oraz łokcia.
Podczas wizyty okazać się może, iż w celu efektywniejszego usprawniania powinno równolegle przebiegać leczenie u lekarza ortopedy. W przypadkach przeciążeń i urazów stawów lekarz może zalecić zabiegi bio ortopedii, to jest takie zabiegi, które wykorzystują w leczeniu pobierany materiał własny. Tak zwany przeszczep autogenny następnie zostaje wstrzyknięty bezpośrednio w miejsce poddawane leczeniu. Z powodzeniem stawy kolanowe oraz biodrowe ostrzykiwane są komórkami macierzystymi oraz tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. Są to zabiegi skuteczne, o wysokim stopniu bezpieczeństwa, które uwiarygadnia stałe monitorowanie z aparatury USG.
W leczeniu stawów ortopeda wykorzystać może również zastrzyk z podaniem kwasu hialuronowego. Zabiegi te nie wymagają hospitalizacji, pacjent w dniu przyjęcia ma przeprowadzone leczenie i odsyłany jest do domu, by zazwyczaj przez pierwsze 7 dni od zabiegu prowadzić bardzo oszczędny tryb życia, bez nadmiernego obciążania ostrzykniętych stawów. Po tym czasie z zalecenia lekarskiego, pacjent powinien kontynuować usprawnianie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, pobierając terapię oraz wykonując zalecone ćwiczenia w domu, ułożone w zestawy ćwiczeń indywidualne dobrane do możliwości i potrzeb pacjenta. Takie usprawnianie poparte opiniami pacjentów daje bardzo pozytywne rezultaty i umożliwia powrót do wykonywania utraconych czynności codziennych.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.
*******************
dr n. o zdr. Paweł Sip.
Bibliografia:
- Rakowski A.: Kręgosłup w stresie. Rozpisani.pl, Warszawa, 1, 2017.
- Lewit K.: Manipulative Therapy In Rehabilitation of the Locomotor System. Butterworth-Heinemann. Oxford 1991.
- Doświadczenia z kliniki Eskulap-premium Mosina
- Doświadczenia własne autora
Cennik BioOrtopedia BioRegeneracja
Co nas wyróżnia na tle konkurencji?
- Wszystkie wykonywane przez nas zabiegi bio-ortopedyczne (po kwalifikacji wykonanej przez naszych specjalistów) są procedurami jednorazowymi, bez konieczności ich powtarzania!
- Pierwszy udokumentowany zabieg odbył się w 2013 roku i od tego czasu wykonaliśmy kilkaset przeszczepów komórek macierzystych z osoczem z oczekiwanym rezultatem.
- W historii tylko 3 krotnie powtarzaliśmy procedurę podania osocza bogatopłytkowego w tkanki miękkie ze względu na bardzo duży i przewlekły stan zapalny.
- Większość naszych pacjentów korzystało, czy nadal korzysta z rozbudowanej formy fizjoterapii stacjonarnej lub zdalnej, prowadzonej przez dr n.m. Paweł Sip (naukowiec, wykładowca na AM w Poznaniu, twórca wielu publikacji na naszej stronie)
- Średnio na jeden staw pobiera się 50 ml krwi, maksymalnie przy zabiegu przeszczepu do czterech stawów 200 ml. Z 50 ml, po 45 minutowej separacji otrzymuje się ok 2 ml koncentratu osocza, zagęszczonego do ok 2.300.000 płytek na 1mq/l
- Płytki są nośnikiem najważniejszej substancji (w dziele regeneracji naszych stawów) zwanej cytokinami - aktywnymi białkami, które bezpośrednio odpowiadają za wszystkie regeneracyjne procesy w naszym organizmie, a ich liczba bezpośrednio wpływa na udany przebieg odbudowy tkanki.
- Zabieg na biodra musi być wykonywany w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym, a podanie do szczeliny stawu biodrowego pod kontrolą RTG w czasie rzeczywistym (skopią).
Cennik zabiegów bio ortopedycznych
Kwalifikacja / konsultacja
Kwalifikacja, konsultacja telefoniczna, która zawiera analize zdjęć RTG i opisów rezonansu – BEZPŁATNA
Kwalifikacja konsultacja osobista, która zawiera analizę zdjęć RTG, opisów rezonansu, wykonanie USG i badanie pacjenta – 300 zł.
Kwalifikację wykonuje dr Jędrzej Gierszewski, specjalista ortopeda, koordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.
Zabiegi z komorkami macierzystymi i osoczem – od 7900 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego
- Jedno kolano 7 900.00 zł
- Dwa kolana 8 900.00 zł
Podanie tłuszczu bogatopłytkowego w komórki macierzyste z koncentratem osocza bogatopłytkowego pod skopią w znieczuleniu ogólnym z jednodniową hospitalizacją.*
- Jedno biodro 15 900.00 zł
- Dwa biodra 16 900.00 zł
- Dwa biodra i dwa kolana (cztery stawy) 18 900.00 zł
Zabiegi z osoczem – od 2600 zł
Podanie koncentratu osocza do kolana z kwasem hialuronowym
Jedno kolano 2 600.00zł + koszt kwasu hialuronowego
Schorzenia, które mogą być poddane leczeniu osoczem bogatopłytkowym:
Schorzenia |
Koszt |
---|---|
łokieć golfisty
|
2.600zł |
łokieć tenisisty
|
2.600zł |
kolano skoczka
|
2.600zł |
kolano biegacza
|
2.600zł |
ostrogi piętowe
|
2.600zł |
kontuzje ścięgna
|
2.600zł |
kontuzje mięśnia
|
2.600zł |
kontuzja więzadła
|
2.600zł |
zapalenie ścięgien gęsiej stopki |
2.600zł |
zapalenie powięzi podeszwowej |
2.600zł |
zapalenia ścięgna Achillesa |
2.600zł |