ZADZWOŃ DO NAS: 516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA: 602 662 992
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
ZADZWOŃ DO NAS

Wstęp do diagnostyki funkcjonalnej oraz leczenia

Wstęp do diagnostyki funkcjonalnej oraz leczenia

Postępujące zmiany i uwidaczniające się objawy kliniczne zespołów przeciążeniowych stawów kończyn górnych, dolnych i kręgosłupa, samych przeciążeń oraz artozy prowadzą do wyboru ukierunkowanego leczenia. Zaleca się w tych przypadkach terapie i ćwiczenia, które dążą do odzyskania równowagi statycznej i dynamicznej, w rozumieniu przywrócenia prawidłowego balansu mięśniowo-powięziowego. Dostosowany indywidualnie do możliwości organizmu wysiłek fizyczny w postaci ćwiczeń, wyzwala szereg reakcji poprawiających ogólne samopoczucie. Zwiększa wydolność ustroju, efektywność i ergonomię działań. Pomaga w utrzymaniu niezależnego trybu życia poprzez minimalizowanie skutków fizjologicznego starzenia się organizmu człowieka, tj. utrzymanie na dostatecznym poziomie sprawności układu krwionośnego, oddechowego, odpowiedniej siły mięśniowej, redukcję nadmiernej masy ciała oraz wyzwalanie naturalnych procesów walki z bólem, chorobą.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

Profilaktyczny trening zdrowotny wpływa na zmniejszenie zachorowalności na niektóre stany i choroby takie jak: stres, cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza. Podstawowa aktywność ruchowa powinna zawierać, w indywidualnie dobranych przez fizjoterapeutę zestawach, ćwiczenia wytrzymałościowe, oporowe oraz gibkościowe, rozciągające i rozluźniające poszczególne partie mięśniowe. Zatem przed rozpoczęciem leczenia, usprawniania czy przed wdrożeniem do swojego planu dnia aktywności fizycznej w postaci treningu ruchowego, należy dokonać analizy, oceny swojego aktualnego stanu zdrowia oraz dokładnego stanu funkcjonalnego. Fizjoterapeuta, o ile zajdzie taka konieczność, może zalecić przed rozpoczęciem swoich czynności wizytę u lekarza specjalisty celem wskazania układów, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania procesu terapeutycznego i wykluczenia ewentualnych przeciwskazań zdrowotnych.

Współpraca pomiędzy lekarzem a fizjoterapeutą, wzajemne konsultacje i programowanie wprowadzanych zmian są podstawą holistycznego podejścia do pacjenta we współczesnej medycynie konwencjonalnej oraz medycynie stylu życia. Fizjoterapeuta przed rozpoczęciem usprawniania i doboru ćwiczeń dokonuje diagnostyki funkcjonalnej oraz diagnostyki różnicowej. Ocenia stan zdrowia i sprawności pacjenta na etapie wywiadu, oglądania, testów funkcjonalnych oraz badania manualnego. W swojej praktyce fizjoterapeuta spotyka się z przypadkami przeciążeń i urazów narządu ruchu. Dotyczy to najczęściej stawów kolanowych, stawów biodrowych, stawów skokowych, barku oraz łokcia.

Podczas wizyty okazać się może, iż w celu efektywniejszego usprawniania powinno równolegle przebiegać leczenie u lekarza ortopedy. W przypadkach przeciążeń i urazów stawów lekarz może zalecić zabiegi bio ortopedii, to jest takie zabiegi, które wykorzystują w leczeniu pobierany materiał własny. Tak zwany przeszczep autogenny następnie zostaje wstrzyknięty bezpośrednio w miejsce poddawane leczeniu. Z powodzeniem stawy kolanowe oraz biodrowe ostrzykiwane są komórkami macierzystymi oraz tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. Są to zabiegi skuteczne, o wysokim stopniu bezpieczeństwa, które uwiarygadnia stałe monitorowanie z aparatury USG.

W leczeniu stawów ortopeda wykorzystać może również zastrzyk z podaniem kwasu hialuronowego. Zabiegi te nie wymagają hospitalizacji, pacjent w dniu przyjęcia ma przeprowadzone leczenie i odsyłany jest do domu, by zazwyczaj przez pierwsze 7 dni od zabiegu prowadzić bardzo oszczędny tryb życia, bez nadmiernego obciążania ostrzykniętych stawów. Po tym czasie z zalecenia lekarskiego, pacjent powinien kontynuować usprawnianie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, pobierając terapię oraz wykonując zalecone ćwiczenia w domu, ułożone w zestawy ćwiczeń indywidualne dobrane do możliwości i potrzeb pacjenta. Takie usprawnianie poparte opiniami pacjentów daje bardzo pozytywne rezultaty i umożliwia powrót do wykonywania utraconych czynności codziennych.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

dr n. o zdr. Paweł Sip.

Bibliografia:

  1. Rakowski A.: Kręgosłup w stresie. Rozpisani.pl, Warszawa, 1, 2017.
  2. Lewit K.: Manipulative Therapy In Rehabilitation of the Locomotor System.  Butterworth-Heinemann. Oxford 1991.
  3. Doświadczenia z kliniki Eskulap-premium Mosina
  4. Doświadczenia własne autora
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BOLI CIĘ?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ

    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł