Dysfunkcja przedramienia, potocznie zwana zespołem łokcia tenisisty, to głównie objawy bólowe bocznego przedziału stawu łokciowego oraz w wielu przypadkach także części przedramienia. Pierwsze objawy to kłujący ból podczas ruchów manipulacyjnych ręki. Do następczych dolegliwości zaliczają się:
- Tkliwość okolicy nadkłykcia bocznego,
- Ograniczone ruchu odwracania oraz nawracania przedramienia,
- Zmniejszona siła mięśni przedramienia,
- Niemożność wykonywania precyzyjnych ruchów ręką, np.: śrubokrętem, chwytanie za klamkę,
- Obniżona zdolność chwytna ręki, np. podczas dźwigania aktówki, siatki z zakupami,
- Szybsze uczucie zmęczenia ręki i stawu łokciowego podczas zwykłych czynności codziennych,
- Utrudniony lub niemożliwy do przeprowadzenia trening na siłowni z zaangażowaniem mięśni ręki.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.
*******************
Na zespół łokcia tenisisty narażeni mogą być sportowcy uprawiający dyscypliny jak badminton, tenis ziemny, squash czy niektóre dyscypliny lekkoatletyczne. Ale nie tylko, gdyż tego typu przeciążenia diagnozowane są również wśród ślusarzy, murarzy, stolarzy, informatyków, pracowników biurowych, a nawet u osób często robiących na drutach. Rozwój tej dysfunkcji wiąże się z powtarzalnymi ruchami wyprostu w stawie nadgarstkowym, zwłaszcza w połączeniu z dodatkowym oporem zewnętrznym jak na przykład z ciężarem zaciskanym w ręce przez dłuższy czas. Poza sportowcami, czyli osobami wyraźnie młodymi, problem ten dotyczy najczęściej osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.
Zachęcamy do odwiedzenia:
Osocze Bogatopłytkowe w Ortopedii
Leczenie schorzeń ortopedycznych Osoczem PRP
Komórki Macierzyste Bio Ortopedia
Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej, ortopedii i medycynie laserowej
Dolegliwości rozpoczynają się dwufazowo, nagle lub nasilając się w czasie. W tym drugim przypadku zmiany mogą przyjmować charakter przewlekły. Obie sytuacje związane są z częściowym uszkodzeniem struktur ścięgna mięśni prostujących nadgarstek. Rozpoznanie potwierdzone zostaje badaniem klinicznym, z wykorzystaniem obrazowania USG oraz testów manualnych. Zatem za postawienie diagnozy klinicznej odpowiadać będzie lekarz ortopeda, za diagnostykę związaną z funkcją łokcia i ręki fizjoterapeuta.
Medycyna posiada aktualnie wiele możliwości leczniczych stanu przeciążenia bocznego przedziału stawu łokciowego to jest ścięgien prostowników nadgarstka. Ważną cechą w usprawnianiu łokcia tenisisty jest łączenie form leczniczych, a mniej stosowanie ich w formie pojedynczej, celowanej terapii. Ortopeda i fizjoterapeuta zwracają w trakcie leczenia szczególną uwagę na takie czynniki jak:
- stały kontrola dolegliwości bólowych,
- sukcesywne pobudzanie regeneracji tkankowej,
- przywracanie zakresów ruchu łokcia i nadgarstka,
- zwiększanie elastyczności mięśni i ścięgien,
- odbudowa siły mięśniowej
- powrót do pełnej aktywności ruchowej.
Stosuję się tu w różnych kombinacjach leczenie farmakologiczne, krioterapię, falę uderzeniową oraz terapię manualną. Do zabiegów o wysokiej skuteczności zalicza się w tym przypadku zabiegi bioortopedii. Zabiegi te wykonywane są z użyciem materiału własnego pobranego wcześniej i odpowiednio przygotowanego do ostrzyknięcia okolicy łokcia. Powstała zmiana na skutek podania dostawowego osocza bogatopłytkowego oraz tłuszczu bogatego w komórki macierzyste doprowadza do aktywacji procesów samoleczenia, regeneracji i odbudowy zajętych zapalnie struktur. Zmniejsza to dolegliwości bólowe stawu, więc przygotowuje oraz tym samym umożliwia dalsze leczenie manualne mające na celu powrót do pełnej możliwe sprawności ruchowej.
*******************
Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.
*******************
Autor: dr n. o zdr. Paweł Sip