ZADZWOŃ DO NAS: 516 516 112
ZADZWOŃ DO EKSPERTA: 602 662 992
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
Specjalizujemy się w leczeniu osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi!
ZADZWOŃ DO NAS

Aktywność i przeciążenia układu ruchu

Aktywność i przeciążenia układu ruchu

Postęp cywilizacji wywiera coraz większy wpływ na codzienne życie, ułatwia funkcjonowanie, stanowi rozwiązanie dla wielu kiedyś jeszcze nieosiągalnych zadań. Zauważyć niemniej przez to też można, iż w konsekwencją tej sytuacji jest  sprowadzanie roli natury na dalszy plan oraz pozbawienie człowieka siły i jego wrodzonej potrzeby, jaką jest aktywność ruchowa. Brak odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia doprowadza do obniżenia potencjału biologicznego i co za tym idzie, do powstania wielu schorzeń. Narasta zmęczenie psychiczne, zwiększające podatność na ból, stres, stany lękowe i depresje. Preferując w dużej mierze odpoczynek bierny, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, ponieważ zaledwie 3,5% kobiet i 5% mężczyzn czynnie uprawia sport. Najczęstszymi powikłaniami wynikającymi ze zmienionego trybu życia, które mają wpływ na sprawność fizyczną organizmu, są choroby narządu ruchu, w tym w dużym stopniu dolegliwości bólowe kręgosłupa, bioder i kolan. Na zaistniałą sytuację ma również fakt, iż nie zawsze podejmowana przez nas aktywność ruchowa jest odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, możliwości oraz aktualnego stanu zdrowia.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

Fizjologiczna praca mięśni opiera się na kolejno występujących po sobie fazach skurczu i rozkurczu włókien. Jest to praca izotoniczna mięśni. Zdarza się jednak, iż działanie mięśni odbywa się w trwałym napięciu, bez zmiany jego długości. Naturalna praca mięśniowa zostaje zamieniona wtedy na pracę izometryczną, czyli taką, w której brakuje fazy rozluźnienia – odpoczynku. Brak rozkurczu doprowadza do szeregu zmian w mięśniu i ustroju człowieka. Zwiększa się spoczynkowy tonus mięśniowy, utrudniony zostaje przepływ krwi, co upośledza funkcję pompy mięśniowej tłoczącej krew do serca. Napięcie spoczynkowe narasta w mięśniu stopniowo, rezultatem czego jest zdolność do łatwiejszego skurczu i znacznie trudniejszej relaksacji, nadaktywność oraz nadpobudliwość mięśnia. Stan ten niemal zawsze wpływa na wzmożenie ogólnego napięcia układu nerwowego i odwrotnie, gdyż poziom emocjonalności, zwłaszcza tej lękowej, jest ściśle powiązany ze stopniem spoczynkowego napięcia mięśni. W samym ustroju natomiast dochodzi do przyśpieszenia akcji serca oraz wzrostu ciśnienia tętniczego.

Przeciążenia mięśniowe mogą mieć różnorakie podłoże, dlatego też wyróżniono ich kilka typów. Są to przeciążenia statyczne mięśni o charakterze psychogennym, miejscowym, antygrawitacyjnym oraz bólowym. Brak lub niemożność rozładowania napięć, jakie podczas sytuacji stresowych gromadzą się w mięśniach (przeciążenie psychogenne), skutkuje utrwalonym wzrostem napięcia spoczynkowego. Prowadzi to do nadmiernej utraty energii przy wykonywaniu wszelkich czynności codziennych, włókna mięśniowe ulegają skróceniu, tracąc przy tym swą naturalną sprężystość (przeciążenie statyczne mięśni). Miejscowa nierównowaga statyczna prowadzi do zaburzenia właściwej proporcji napięcia mięśni, ścięgien oraz więzadeł. W następstwie tego, za pośrednictwem bodźców układu nerwowego, dochodzi do przejściowego wyrównywania zaburzonych napięć poprzez odpowiednią pracę mięśni danego obszaru ciała. Odbywa się to kosztem napięć izometrycznych mięśni, które długo utrzymujące się doprowadzają do, manifestujących się bólem, przeciążeń statycznych. Kolejnym i tym razem najczęstszym czynnikiem wywołującym przeciążenia mięśni jest grawitacja. Nieustanne działanie przyciągania ziemskiego przyczynia się do znacznych problemów z przyjmowaniem i utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała człowieka. Geneza bólowych przeciążeń może mieć charakter zaburzenia miejscowego, odcinkowego, wieloodcinkowego, ogólnego, ale także wynikać może z konfliktu mechanicznego, jak na przykład ucisku na korzeń nerwowy. Czynnikiem sprawczym, odpowiedzialnym za tworzenie się stanów przeciążeniowych jest w tym przypadku ból. Powstaje patologiczne łuk odruchowy, na zasadzie błędnego koła, gdzie odbierane reakcje bólowe warunkują skurcz ochronny mięśni, a ten z kolei przy przedłużającym się takim stanie wywołuje kolejne przeciążenia. Doprowadza to do ponownego wzmożenia bólu i sytuacja zaczyna się powtarzać do momentu, w którym mięśnie przechodzą w stan nieprzerwalnego napięcia z wyraźną przewagą pracy izometrycznej. Konsekwencjami, wyżej opisanych przeciążeń mięśni mogą być:

  • miejscowe lub uogólnione zmęczenie organizmu,
    • nierównoległe do ciągłości mięśnia, poprzeczne lub skośne, maksymalnie bolesne stwardnienia tkanek miękkich,
    • mrowienia, cierpnięcia, zaburzenia czucia skórnego, odcinkowe osłabienie siły mięśniowej, na skutek uciśnięcia nerwu/-ów, przebiegających w nadmiernie napiętych mięśniach,
    • zaburzenia krążenia,
    • ograniczenia ślizgu stawowego prowadzące do zablokowania i unieruchomienia stawów,
    • dysbalans mięśni agonistycznych i antagonistycznych – permanentnie napięte mięśnie jednej grupy powodują spadek siły oraz wiotczenie grupy mięśni o przeciwnym działaniu,
    • reumatyzm zwyrodnieniowy tkanek miękkich, czyli nieodwracalne procesy włóknienia mięśni prowadzące do uczucia sztywności ciała,
    • zaburzenia stereotypów ruchowych,
    • obniżenie poziomu sprawności fizycznej, skutkujące w ostateczności do niedołężności ruchowej.

            Podsumowując przeciążenia stawów kręgosłupa oraz stawów kończyn są najczęstszą przyczyną rozwijania się artrozy czyli zmian zwyrodnieniowych. Zmiany zwyrodnieniowe bioder, kolan oraz małych stawów kręgosłupa, w szczególności odcinków posiadających największą ruchomość, to jest szyjnego oraz lędźwiowego, stanowią dziś poważny problem nie tylko społeczny, ale także medyczny. Powszechność występowania oraz nasilająca się intensywność zmian wynikająca z prowadzenia nieergonomicznego trybu życia, która ujawnia się również u ludzi w pełni aktywnych zawodowo, zmusza do poszukiwania metod ograniczenia i form profilaktyki tego problemu. Jedną z nich jest bio ortopedia. To stale rozwijający się w ostatnim czasie dział medycyny, za pomocą którego leczyć można między innymi stawy układu ruchu. Bio ortopedia wykorzystuje w leczeniu stawów oraz tkanek miękkich ostrzykiwanie tłuszczem bogatym w komórki macierzyste, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, czy ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Preparaty te podawane są do stawów kolanowych, biodrowych, skokowych czy barków. Przeszczep autogenny, bo o tym tu mowa należy do najnowszych metod leczenia stawów, uszkodzonych ścięgien, mięśni i więzadeł.

            Poza leczeniem z wykorzystaniem zabiegów bio ortopedii i przez to też zapoczątkowaną oraz już stosowaną, z napawającymi entuzjazmem rezultatami, profilaktyką zmian zwyrodnieniowych dodawać optymizmu może i dodatkowy fakt. Mianowicie w ostatnich latach, stopniowo bez względu na wiek, uwidacznia się tendencja do odkrywania korzyści z aktywnego trybu życia, promowania zdrowotnych zachowań oraz czerpania z tego satysfakcji i przyjemności jednocześnie. Uprawianie rekreacyjnych sportów, systematyczne wykonywanie ogólnousprawniających ćwiczeń ma znaczący wpływ na podtrzymanie sprawności ruchowej człowieka.

*******************

Wszystkie artykuły na naszej stronie są autorskie, a Państwo możecie się kontaktować z ich autorami za pośrednictwem rejestracji tel. 516 516 112 lub bezpośrednio z ekspertem: tel. 602 662 992. Można też pozostawić sms i wówczas oddzwonimy.

*******************

dr n. o zdr. Paweł Sip.

Bibliografia:

  1. Dziak A., Tayara S.: Bóle krzyża. Kasper Kraków 1997.
  2. Kiwerski J., Fiutko R.: Bóle kręgosłupa – przewodnik dla Ciebie. PZWL Warszawa 1997.
  3. Kiwerski J., Kowalski M., Krasuski M.: Schorzenia i urazy kręgosłupa. PZWL Warszawa 1997.
  4. Lewit K.: Manipulative Therapy In Rehabilitation of the Locomotor System.  Butterworth-Heinemann. Oxford 1991.
  5. Łukawski S., Milecki M.: Pain in the cervical spine in the context of discopathy and degenerative changes, with particular attention to post-traumatic lesions. Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja 2000; 2(1): 38-43.
  6. Mars-Pujszo J.: Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. PZWL Warszawa 2002.
  7. Rakowski A.: Kręgosłup w stresie. GWP Gdańsk 2005.
  8. Stodolny J.: Choroba przeciążeniowa kręgosłupa. ZL Natura, Kielce 2000.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BOLI CIĘ?

Potrzebujesz pomocy ORTOPEDYCZNEJ

    Osocze Bogatopłytkowe Fibryna bogatopłytkowa
Rewitalizacja skóry twarzy Zabiegi na:   Extra Premium
skóra z oznakami zmęczenia 1,950zł 900zł 1,400zł
brak napięcia skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni dłonie z oznakami starzenia skóry 2,950zł    
skóra z oznakami zmęczenia
brak napięcia skóry
niejednolity kolor skóry
skóra wysuszona
zmarszczki
  rozstępy 2,950zł    
  blizny potrądzikowe 1,950zł    
  blizny 1,950zł    
  rany trudnogojące 1,950zł    
  skóra głowy (łysienie) 1,950zł    
  twarz – OSOCZE 1,950zł    
  Twarz, Szyja, Dekolt – OSOCZE 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze z fibryną – pierwszy zabieg 2,950zł    
  Skóra głowy – osocze – drugi zabieg 1,950zł    
  Skóra głowy – osocze – trzeci zabieg 1,950zł